Sport Ndërkombëtar

West Ham kryeson garën për Brojan

Armando Broja

Chelsea ka përballë një vendim të vështirë nëse duan ta mbajnë sulmuesin e Shqipërisë, Armando Broja apo të shfrytëzojnë mundësin për të fituar një shumë të lartë p mundësin për të fituar një shumë të lartë për të.

West Ham po udhëheq garën për të nënshkruar me sulmuesin e Chelseat, pasi ata janë të gatshëm të ofrojnë një shumë mbi 34 milionë euro, shkruan GOAL.

Skuadra si Napoli, Atalanta dhe Everton janë gjithashtu të etur për 20-vjeçarin e talentuar, i cili dëshiron të ketë minuta të rregullt në ekipin e parë në çdo klub që përfaqëson në 2022-2023.

AC Milan, Inter dhe Newcastle kanë treguar gjithashtu interes për Broja.

A do ta shesë Chelsea shqiptarin?

Preferenca e Chelseat është të presë dhe të diskutojë të ardhmen e Brojas në para-sezon, me Thomas Tuchel të etur për të parë sulmuesin.

Megjithatë, nuk ka garanci nga stafi stërvitor apo klubi se Brojës do t’i jepet një mundësi për të provuar vlerën e tij.

Të diplomuarit në akademinë “Cobham” i ofrohet vetëm mundësia për të luftuar për një vend në takimet miqësore që do t’i shohin Blutë të udhëtojnë në Shtetet e Bashkuara.

Armando Broja

Ekzistojnë gjithashtu shqetësime se ndërsa Romelu Lukaku është në prag të një rikthimi huazues te Interi, Chelsea mund të kërkojë të sjellë përforcime sulmuese këtë verë – me yllin e Manchester City, Raheem Sterling në mesin e atyre që synohen.

Një kombinim i këtyre faktorëve ka bërë që Broja të debatojë nëse e ardhmja e tij mund të jetë larg “Stamford Bridge”, por ai është nën kontratë deri në vitin 2026.

A mundet Broja të depërtojë në skuadrën e Chelseat?

Pak sulmues në futbollin anglez kanë luajtur aq ndeshje sa Broja në sezonet e fundit.

Në 2021-22, ndërsa ishte në Southampton, ai bëri 38 paraqitje në të gjitha garat – duke regjistruar nëntë gola dhe një asistim.

Ky numër i përfshirjeve të golave ​​nuk është i madh, por, pasi mbushi vetëm 20 vjeç gjatë sezonit të fundit, ai ishte sulmuesi më i ri që filloi rregullisht në ligën angleze.

Këto bëma erdhën pas një sezoni në “Vitesse” në 2020-21, ku Broja u bë gjuajtësi më i mirë adoleshent në Evropë me 11 gola dhe tre asistime në 34 ndeshje.

Armando Broja

Për më tepër, ai është bërë gjithnjë e më i rëndësishëm për kombëtaren e Shqipërisë dhe ka grumbulluar 14 paraqitje për ta deri më sot.

Edhe me një bazë solide pas tij, Chelsea është një nga klubet më të fuqishme në Evropë dhe Broja përballet me konkurrencë të ashpër për vende nga ndërkombëtarët më të mirë./Shqip.com