Lajme Ballkan

Vuçiq i thotë komisioneres së BE-së se Serbia është e përkushtuar për dialogun me Kosovën

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, është takuar me komisioneren e BE-së, Ylva Johansson
Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, është takuar me komisioneren e BE-së, Ylva Johansson

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, është takuar me komisioneren e BE-së, Ylva Johansson, për të folur për bashkëpunimin me Bashkimin Europian, ku pjesë e bashkëbisedimit ishte edhe dialogu mes Beogradit dhe Prishtinës.

“Unë thash se shteti i Serbisë është i përkushtuar për dialogun me Prishtinën, por që është thelbësore të theksohet siguria e popullsisë së Serbisë, dhe të kryej të gjitha obligimet të marrëveshjes të arritura deri tani, pa e zgjatur më shumë. Unë theksova se me Kosovën jemi në një situatë të vështirë, dhe se serbet në Kosovë janë duke hasur në presion të madh, dhe detyrimet tjera të shkaktuara nga Prishtina”, shkruan Vuçiq.

/Shqip.com