Lajme Botë

Von der Leyen përgatit Europën për luftë: Kemi nevojë për më shumë armë, duhet t’i prodhojmë siç u bë me vaksinat

Ursula von der Leyen
Ursula von der Leyen

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula Von der Leyen mbajti një fjalim sot në Parlamentin Evropian. Ajo bëri thirrje për mobilizim duke nënvizuar kërcënimet për luftë nga Rusia dhe nevojën për më shumë armatime.

“Duhet të lëvizim shpejt. Kërcënimi i luftës mund të mos jetë i afërt, por nuk është i pamundur. Rreziqet e luftës nuk duhet të ekzagjerohen, por duhet të përgatiten për të. Dhe e gjithë kjo fillon me nevojën urgjente për të rindërtuar, dhe modernizuar forcat e armatosura të shteteve anëtare.Për të siguruar që ajo të ketë sasinë e mjaftueshme të epërsisë materiale dhe teknologjike që mund të na nevojitet në të ardhmen. Kjo do të thotë forcimi i kapaciteteve tona industriale të mbrojtjes gjatë pesë viteve të ardhshme” theksoi presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen në debatin për “Siguria dhe Mbrojtja Evropiane” në seancën e sotme plenare të Parlamentit Evropian.

Deklarata e plotë

Vitet e fundit, shumë iluzione evropiane janë shkatërruar. Iluzioni se paqja është e përhershme. Iluzioni se prosperiteti ekonomik mund të ketë më shumë rëndësi për Putinin sesa shkatërrimi i një Ukrainë të lirë dhe demokratike. Iluzioni se Evropa e vetme po bënte mjaftueshëm për sigurinë – qoftë ekonomike apo ushtarake, konvencionale apo kibernetike. Ndërsa shikojmë përreth nesh, është e qartë se nuk ka më vend për iluzione. Putin përdori dividentin e paqes për t’u përgatitur për këtë luftë. Si rezultat, bota është po aq e rrezikshme sa ka qenë për breza të tërë. Lufta brutale e agresionit të Rusisë kundër Ukrainës është tani në vitin e tretë dhe është më e rrënjosur dhe intensive se kurrë.

Ne po shohim fuqinë dhe rreziqet e një lidhjeje në rritje dhe shqetësuese të autoritarëve. Koreja e Veriut po dërgon porosi pas porosie të predhave të municionit në Rusi. Dhe Irani po ofron drone sulmuese, dhe më e rëndësishmja gjithashtu teknologjinë pas tyre, për të shkaktuar dëme të pallogaritshme në qytetet dhe qytetarët ukrainas. Lufta e vazhdueshme në Gaza dhe destabilizimi në shkallë të gjerë në Lindjen e Mesme tregojnë për një epokë pasigurie dhe konflikti në rajon dhe më gjerë. Dhe ne po shohim gjithashtu rritjen e vazhdueshme të konkurrencës agresive ekonomike dhe shtrembërimit, që sjell me vete disa rreziqe shumë reale të sigurisë evropiane. Pra, për ta thënë troç siç bëri muajin e kaluar Presidenti në largim i Finlandës Niinistö: ‘Evropa duhet të zgjohet.’ Dhe unë do të shtoja: urgjentisht. Të gjithë e dimë se këtu rrezikohet kaq shumë – liria dhe prosperiteti ynë. Dhe ne duhet të fillojmë të veprojmë ashtu.

Ne duhet të fillojmë të punojmë për të ardhmen e arkitekturës evropiane të sigurisë. Në të gjitha dimensionet e saj dhe me gjithë shpejtësinë dhe vullnetin politik që kërkohet. Sepse e vërteta është se ne nuk kemi jetuar me konflikt vetëm që nga viti 2022, por për shumë më gjatë. Kërcënimet ndaj sigurisë, prosperitetit dhe mënyrës sonë të jetesës vijnë në forma të ndryshme dhe ne të gjithë i njohim ato. Disa prej tyre janë të dukshme, disa prej tyre janë më të mjegullta në sipërfaqe. Qoftë trajtimi i ndërhyrjes politike që zvogëlon varësitë tona të rrezikshme – një politikë që unë e kam quajtur heqje e rrezikut – ose qoftë eliminimi i aktorëve armiqësorë nga infrastruktura jonë kritike. Ne evropianët duhet të jemi vigjilentë. Kjo nuk ka të bëjë vetëm me mposhtjen e ngacmuesve në fushën e betejës, por në të gjithë shoqërinë tonë.

Lajmi i mirë është: Ne kemi filluar shumë nga ajo punë tashmë. Në fakt, vitet e fundit nuk kanë shërbyer vetëm për të shkatërruar disa iluzione evropiane. Por ata gjithashtu kanë shkatërruar shumë iluzione për Evropën. Se uniteti ynë nuk do të qëndronte përballë një lufte në kontinentin tonë. Ose që rregullat dhe ndarjet tona do të na pengonin në ofrimin e mbështetjes masive financiare, ushtarake dhe politike. Epo, gjatë dy viteve të fundit, Evropa ka treguar dhe provuar se do të mbështesë Ukrainën për aq kohë sa duhet. Dhe ne kemi treguar dhe dëshmuar gjithashtu se një Evropë më sovrane nuk është thjesht mendim i dëshiruar.

Në këtë pikë, më lejoni të jem i qartë: sovraniteti evropian do t’i bëjë partneritetet tona më të forta. Nuk do të ndikojë kurrë në rëndësinë dhe nevojën e aleancës sonë të NATO-s. Në fakt, një Evropë më sovrane, veçanërisht në fushën e mbrojtjes, është jetike për forcimin e NATO-s. Prandaj jam i kënaqur me lajmin se Suedia së shpejti do të bëhet aleate e NATO-s. Dhe dua të përgëzoj Suedinë nën udhëheqjen e kryeministrit Ulf Kristersson për hapin historik për këtë vend. Në thelb, sovraniteti evropian ka të bëjë me marrjen e përgjegjësisë për atë që është jetike, madje edhe ekzistenciale, për ne. Bëhet fjalë për aftësinë tonë, por edhe për vullnetin tonë për të mbrojtur interesat dhe vlerat tona. Kjo është ajo që Udhëheqësit ranë dakord me axhendën e Versajës menjëherë pas fillimit të luftës për të reduktuar varësitë tona strategjike në fusha kritike si energjia, teknologjitë kryesore – ju mbani mend gjysmëpërçuesit –, kapacitetet ekonomike dhe sigurisht mbrojtja.

Shtetet anëtare janë rritur. Vetëm javën e kaluar, misioni detar Aspides u nis për të mbrojtur kundër kërcënimit të drejtpërdrejtë të lirisë së lundrimit. Liria e lundrimit që shërben si një themel i tregtisë globale në një nga rrugët ujore më kritike në botë. Dhe shtetet anëtare kanë rritur gjithashtu shpenzimet e tyre të mbrojtjes. Buxhetet e tyre të mbrojtjes kombëtare janë rritur tashmë me 20% nga viti i kaluar. Dhe NATO sapo ka njoftuar se pret që 18 nga anëtarët e saj të tejkalojnë objektivin e shpenzimeve të mbrojtjes prej 2% këtë vit. Kjo është nga vetëm 3 anëtarë një dekadë më parë. Dhe së bashku, ne tani po shpenzojmë më shumë bashkërisht për kapacitetet dhe projektet e përbashkëta mes evropianëve. Fondi Evropian i Paqes ka mobilizuar 6.1 miliardë euro për të mbështetur forcat e armatosura të Ukrainës me pajisje dhe furnizime ushtarake vdekjeprurëse dhe jovdekjeprurëse. Fondi Evropian i Mbrojtjes po investon në aftësitë e mbrojtjes së nivelit të lartë në fusha kritike si, detare, tokësore, luftimet ajrore, sistemet e paralajmërimit të hershëm të bazuar në hapësirë ​​ose kibernetike. Dhe ne kemi bërë hapa të mëdhenj përpara në rritjen e kapaciteteve tona industriale dhe prodhuese të mbrojtjes. Në javët e ardhshme, ne do të shpallim vendimet e çmimeve në kuadër të programit ASAP. Ky financim do të na mundësojë që afërsisht të dyfishojmë prodhimin evropian të municionit, në mbi 2 milionë predha në vit deri në fund të vitit 2025.

Të nderuar anëtarë,

I gjithë ky progres tregon se Evropa ka filluar të kuptojë urgjencën dhe shkallën e sfidës që është përpara nesh. Por ka shumë më tepër për të bërë. Dhe ne duhet të lëvizim shpejt. Kërcënimi i luftës mund të mos jetë i afërt, por nuk është i pamundur. Rreziqet e luftës nuk duhet të mbingarkohen, por duhet të përgatiten për të. Dhe kjo fillon me nevojën urgjente për të rindërtuar, rimbushur dhe modernizuar forcat e armatosura të Shteteve Anëtare. Duke bërë këtë, Evropa duhet të përpiqet të zhvillojë dhe prodhojë gjeneratën e ardhshme të aftësive operacionale fituese të betejës dhe të sigurojë që ajo të ketë sasinë e mjaftueshme të materialit dhe epërsinë teknologjike që mund të na nevojitet në të ardhmen. Kjo do të thotë turbocharging kapacitetin tonë industrial të mbrojtjes në pesë vitet e ardhshme.

Në zemër të kësaj duhet të jetë një parim i thjeshtë: Evropa duhet të shpenzojë më shumë, të shpenzojë më mirë, të shpenzojë në mënyrë evropiane. Ne do të paraqesim disa propozime në javët e ardhshme me Strategjinë e parë Evropiane të Mbrojtjes Industriale. Një nga synimet qendrore të Strategjisë dhe Programit Evropian të Investimeve të Mbrojtjes që do të vijë me të, do të jetë prioritizimi i prokurimit të përbashkët të mbrojtjes. Ashtu siç e kemi bërë me shumë sukses me vaksinat apo për shembull me gazin natyror. Kjo do të na ndihmojë të reduktojmë fragmentimin dhe të rrisim ndërveprueshmërinë. Por për ta bërë këtë, ne duhet t’i dërgojmë së bashku një sinjal të fortë industrisë. Kjo është arsyeja pse ne do të shikojmë se si të lehtësojmë, për shembull, marrëveshjet e marrjes. Ata kanë nevojë për siguri dhe njohuri se produktet do të hiqen. Ose për shembull marrëveshjet e blerjes paraprake ku ne ofrojmë garanci. Kjo do t’u jepte kompanive tona të industrisë së mbrojtjes porosi shumë të qëndrueshme dhe më e rëndësishmja parashikueshmëri në afat të gjatë.

Ne do të rrisim mbështetjen për ngritjen industriale, siç po bëjmë tani me municionet përmes ASAP. Ne do të identifikojmë projektet evropiane të mbrojtjes me interes të përbashkët, për të fokusuar përpjekjet dhe burimet aty ku ka ndikimin dhe vlerën më të madhe të shtuar. Dhe ne do të fokusohemi në inovacionin për të siguruar që Evropa të ketë atë avantazh në teknologjitë e reja, të cilat ne i shohim të shpërndahen në të gjithë botën në konflikte të ndryshme. Kjo duhet të jetë një përpjekje e vërtetë evropiane. Dhe kjo është arsyeja pse unë jam krenar të njoftoj se ne do të krijojmë një Zyrë për Inovacionin e Mbrojtjes në Kiev. Kjo do ta sjellë Ukrainën gjithnjë e më afër Evropës dhe do t’u mundësojë të gjitha shteteve anëtare të përdorin përvojën dhe ekspertizën e Ukrainës në fushën e betejës në inovacionin e mbrojtjes industriale.

Të nderuar anëtarë,

Marrja e këtij hapi së bashku në mbrojtje nuk do të jetë e lehtë. Do të kërkojë vendime të guximshme dhe guxim politik. Dhe do të kërkojë mbi të gjitha një mentalitet të ri evropian të mbrojtjes nga institucionet në industri dhe investitorët. Kjo është arsyeja pse jam shumë i inkurajuar nga fjalët e Presidentit Calviño se BEI është gati të bëjë më shumë për të kontribuar në projekte të përbashkëta që nxisin industrinë evropiane të mbrojtjes. Dhe unë me të vërtetë u bëj thirrje tani vendeve anëtare që ta miratojnë këtë propozim. Industria e mbrojtjes në Evropë ka nevojë për akses në kapital. Unë do të doja të inkurajoja huadhënësit tanë publikë dhe privatë që të mbështesin industrinë tonë të mbrojtjes dhe në veçanti ndërmarrjet e vogla dhe të mesme. Gjithashtu në mbrojtje, ndërmarrjet e vogla dhe të mesme janë shtylla kurrizore e industrisë sonë. Ata janë shtytësi i inovacionit dhe një faktor kritik në tregun e vetëm. Dhe tema ka nevojë për vëmendje të pandarë. Kjo është arsyeja pse unë jam personalisht mbështetës për një Komisioner të caktuar të Mbrojtjes për Komisionin e ardhshëm.

Dhe përtej kësaj, do të doja që ne të mendonim më gjerë. Është koha për të filluar një bisedë rreth përdorimit të fitimeve të papritura të aseteve të ngrira ruse për të blerë së bashku pajisje ushtarake për Ukrainën. Nuk mund të kishte asnjë simbol më të fortë dhe asnjë përdorim më të madh për ato para sesa ta bëni Ukrainën dhe të gjithë Evropën një vend më të sigurt për të jetuar.

Të nderuar anëtarë,

Në fund të fundit, kjo ka të bëjë me marrjen e përgjegjësisë për sigurinë e saj nga Evropa. E vërteta e thjeshtë është: ne nuk kemi luksin e rehatisë. Ne nuk kemi kontroll mbi zgjedhjet apo vendimet në pjesë të tjera të botës. Dhe ne thjesht nuk kemi kohë për të anashkaluar këtë çështje. Me ose pa mbështetjen e partnerëve tanë, ne nuk mund ta lëmë Rusinë të fitojë. Dhe kostoja e pasigurisë – kostoja e një fitoreje ruse – është shumë më e madhe se çdo kursim që mund të bëjmë tani. Kjo është arsyeja pse është koha që Evropa të rritet.

Rroftë Europa.

/Shqip.com