Lajme Botë

Vdiq në moshën 82-vjeçare prezantuesi i CNN, Bernard Shaw

Ish-prezantuesi i CNN, Bernard Shaw , vdiq të mërkurën nga pneumonia që nuk kishte lidhje me Covid-19, njoftoi familja e Shaw në një deklaratë të enjten. Shaw ishte 82 vjeç.

Shaw ishte drejtuesi i parë i CNN dhe ishte me rrjetin kur u nis më 1 qershor 1980. Ai u tërhoq nga CNN pas më shumë se 20 vjetësh më 28 shkurt 2001, raporton CNN.

Gjatë karrierës së tij me histori, Shaw raportoi për disa nga historitë më të mëdha të asaj kohe — duke përfshirë revoltën e studentëve në sheshin Tiananmen në maj 1989, luftën e parë të Gjirit drejtpërdrejt nga Bagdadi në 1991 dhe zgjedhjet presidenciale të vitit 2000.

Shërbimet funerale për Shaw do të jenë të mbyllura vetëm për familjen dhe mysafirët e ftuar, me një shërbim përkujtimor publik të planifikuar në një kohë të mëvonshme, tha familja e tij.

“Në vend të luleve, familja kërkon që donacionet t’i bëhen Fondit të Bursave Bernard Shaw në Universitetin e Çikagos. Familja Shaw kërkon privatësi të plotë në këtë kohë,” tha familja në deklaratën e tyre të siguruar nga ish-CEO i CNN, Tom Johnson.

Në një deklaratë, Johnson tha se Shaw “ekselente përsosmëri në jetën e tij” dhe do të “kujtohet si një avokat i ashpër i gazetarisë së përgjegjshme”./Shqip.com

Shqip.com
Çmimet e derivateve në Kosovë Çmimi maksimal i lejuar për secilin produkt të naftës.
  • Dizel: 1.58
  • Benzine: 1.34
  • Gas: 0.75
Sot : 24/09/2022