Lajme

Vazhdojnë protestat në Veri, por me numër më të vogël

Kryetari i Listës Serbe, Goran Rakiq, gjatë një proteste në Mitrovicë të Veriut. /REL
Kryetari i Listës Serbe, Goran Rakiq, gjatë një proteste në Mitrovicë të Veriut. /REL

Serbë lokalë po vazhdojnë të protestojnë në Zveçan, ku një numër më i vogël i protestuesve janë grumbulluar sot pranë ndërtesës komunale.

REL-i raporton se automjetet e Njësisë Speciale të Policisë së Kosovës janë parkuar pranë ndërtesës së Komunës, në rrugën ku gjendet shkolla dhe ku është e vendosur një tendë.

Serbët lokalë janë duke protestuar rregullisht prej 26 majit në komunat e Zveçanit, Leposaviqit dhe Zubin Potokut, për të kundërshtuar hyrjen e kryetarëve të rinj shqiptarë në ndërtesat komunale.

Faktori ndërkombëtar ka bërë thirrje të vazhdueshme për marrjen e hapave drejt uljes së tensioneve.

/Shqip.com