Lajme

Ushtria ukrainase thotë se ka trefishuar zonën e rimarrë

Ushtria e Ukrainës thotë se forcat e saj kanë rimarrë mbi 3,000 km katrorë (1,158 milje katrore) gjatë një kundërofensive të shpejtë në Ukrainën lindore.

Përparimi i jashtëzakonshëm, nëse konfirmohet, do të thotë se forcat e Kievit kanë trefishuar fitimet e tyre të deklaruara në pak më shumë se 48 orë.

Të enjten në mbrëmje, Presidenti Zelensky e vuri shifrën në 1000 km katrorë dhe më pas 2000 km katrorë të shtunën në mbrëmje, raporton BBC.

Të shtunën, kundërsulmi lindor pa trupat ukrainase të hynë në qytetet jetike të furnizimit nga Rusia, Izyum dhe Kupiansk.

KHARKIV, UKRAINE – MAY 12: Damaged houses are seen after shelling in Kharkiv, Ukraine on May 12, 2022. (Photo by Diego Herrera Carcedo/Anadolu Agency via Getty Images)

Ministria ruse e mbrojtjes konfirmoi tërheqjen e forcave të saj nga vetë Izyum dhe Kupiansk, gjë që tha se do t’i lejonte forcat e saj “të rigrupohen” në territorin e mbajtur nga separatistët e mbështetur nga Moska.Ministria ruse konfirmoi gjithashtu tërheqjen e trupave nga një qytet i tretë kyç, Balaklya, në mënyrë që të “forcojë përpjekjet” në frontin e Donetsk. Forcat ukrainase hynë në qytet të premten.

Përparimet e Ukrainës – nëse mbahen – do të ishin ndryshimet më të rëndësishme të vijës së frontit që kur Rusia u tërhoq nga zonat përreth Kievit në prill./Shqip.com

Shqip.com
Çmimet e derivateve në Kosovë Çmimi maksimal i lejuar për secilin produkt të naftës.
  • Dizel: 1.58
  • Benzine: 1.34
  • Gas: 0.75
Sot : 24/09/2022