Lajme Botë

Udhëheqësit e G7 mblidhen në Itali

Udhëheqësit e Grupit të Shtatë (G7) nisin samitin e tyre vjetor të enjten duke synuar të dyfishojnë mbështetjen për Ukrainën në luftën e saj me Rusinë dhe të jenë të bashkuar në përballjen me ambiciet politike dhe ekonomike të Kinës.

Me Lindjen e Mesme, migrimin dhe inteligjencën artificiale (AI) , samiti i 13-15 qershorit në Italinë jugore duhet të ishte në kohën më të mirë për liderët, por shumica e tyre janë të “përkulur” nga hallet e vendeve të tyre.

Presidenti i SHBA Joe Biden, i përballur me një ofertë të vështirë për rizgjedhje në nëntor, mbërriti në Itali një ditë pasi djali i tij Hunter Biden u dënua se kishte gënjyer për përdorimin e drogës dhe kishte blerë ilegalisht një armë.

Kryeministri britanik Rishi Sunak duket i destinuar të humbasë pushtetin në zgjedhjet e 4 korrikut, liderët e Francës dhe Gjermanisë po zhyten nga humbjet politike dhe sondazhet e opinionit janë të zymta për kryeministrat e Kanadasë dhe Japonisë.

Vetëm kryeministrja italiane Giorgia Meloni, po ecën lart pas triumfit në zgjedhjet evropiane të Italisë fundjavën e kaluar.

Liderët e G7 duket se ka gjasa të njoftojnë se kanë rënë dakord për planet për të dhënë 50 miliardë dollarë kredi për Ukrainën duke përdorur interesin nga asetet e ngrira ruse.

Sidoqoftë, zyrtarët pranojnë se plani është kompleks, që do të thotë se çdo marrëveshje do të jetë vetëm në parim, me ekspertët ligjorë që ende duhet të diskutojnë detajet që do të kenë nevojë për mbështetjen e kombeve evropiane, veçanërisht Belgjikës, e cila nuk është në G7.

Për të dytin vit radhazi, presidenti ukrainas Volodymyr Zelensiy do të marrë pjesë në samit dhe do të nënshkruajë një marrëveshje të re, afatgjatë të sigurisë me Biden.

“Duke nënshkruar këtë, ne gjithashtu do t’i dërgojmë Rusisë një sinjal të vendosmërisë sonë. Nëse Presidenti rus, Vladimir Putin mendon se mund t’i rezistojë koalicionit që mbështet Ukrainën, ai e ka gabim,” u tha gazetarëve këshilltari i sigurisë kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, Jake Sullivan.

/Shqip.com