Teknologji

Uber humb 5.9 miliardë dollarë

Grupi i transportit dhe dërgesave Uber ka shënuar një humbje prej 5.9 miliardë dollarësh (4.7 miliardë paund), për shkak të aksioneve të tij në kompani të tjera.

Firma tha se pothuajse e gjithë humbja ishte rezultat i rënies së vlerës së investimeve në biznese, duke përfshirë dy gjigantë aziatikë – Didi të Kinës dhe Grab të Azisë Juglindore.

Aksionet e Didi dhe Grab kanë rënë që nga listimi në Nju Jork vitin e kaluar.

Pavarësisht humbjes, shefi i Uber theksoi përparimin e tij në rikuperimin nga ndikimi i pandemisë.

“Rezultatet tona tregojnë se sa shumë përparim kemi bërë për të lundruar nga pandemia dhe se si fuqia e platformës sonë po diferencon performancën e biznesit tonë,” tha shefi ekzekutiv Dara Khosrowshahi.

Kjo erdhi pasi kompania tha se numri i udhëtimeve të kryera ishte rritur 18% për tre muajt deri në fund të marsit, krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar. Kjo ndihmoi të ardhurat e saj të rriteshin me 136%, shkruan BBC.

Në bazë neto, humbja e Uber-it në tremujorin e parë u rrit në 5.9 miliardë dollarë nga 108 milionë dollarë një vit më parë, e nxitur nga 5.6 miliardë dollarë rënie në vlerën e aksioneve në biznese të tjera.

Në vitin 2016, ndërsa u përball me konkurrencë të ashpër në Kinë, Uber shiti biznesin e saj në ekonominë e dytë më të madhe në botë te Didi në këmbim të një 18% të aksioneve në firmën me seli në Pekin.

Vlerësimi i tregut të Didi në SHBA ka rënë me më shumë se 80% që nga debutimi i tij prej 4.4 miliardë dollarësh në Bursën e Nju Jorkut (NYSE) verën e kaluar.

Brenda disa ditësh nga lista, rregullatori i internetit i Kinës urdhëroi dyqanet online të mos ofrojnë aplikacionin e Didi, duke thënë se ai grumbullonte në mënyrë të paligjshme të dhënat personale të përdoruesve.

Në vitin 2018, kur të dyja firmat ishin ende në pronësi private, Uber shiti bizneset e saj në Azinë Juglindore te Grab për një 27.5% të aksioneve në kompaninë me bazë në Singapor.

Aksionet e Grab ranë ndjeshëm në debutimin e tyre në platformën tregtare Nasdaq të Nju Jorkut në dhjetor të vitit të kaluar.

Uber zotëron gjithashtu një aksion në firmën indiane të ofrimit të ushqimit Zomato, të cilën e mori në vitin 2020 në këmbim të operacioneve të saj Uber Eats në Indi.