Lajme Botë

Tusk: Kam marrë kërcënime pas atentatit ndaj kryeministrit të Sllovakisë

Kryeministri polak Donald Tusk tha të enjten se ai mori kërcënime pas atentatit ndaj homologut të tij sllovak.

Kryeministri i Sllovakisë Robert Fico u qëllua pesë herë nga një distancë e afërt të mërkurën, duke nxitur dënimin ndërkombëtar dhe thirrjet për qetësimin e tensioneve politike.

Atmosfera politike në Poloni është akuzuar vitet e fundit, duke përfshirë vrasjen në vitin 2019 të një kryebashkiaku liberal të Gdansk, i cili ishte një kritik i politikave anti-imigruese të partisë në atë kohë në pushtet Ligj dhe Drejtësi (PiS).

Faqja polake Wp.pl tha të enjten, duke cituar një burim në Shërbimin e Mbrojtjes Shtetërore, se mbrojtja e Tusk do të forcohet pas atentatit ndaj Ficos.

Një zëdhënës i Shërbimit të Mbrojtjes Shtetërore, organi përgjegjës për mbrojtjen e njerëzve më të rëndësishëm në Poloni, nuk pranoi të komentonte duke thënë se aktivitetet e tij ishin konfidenciale.

/Shqip.com