Lajme Botë

Tragjedi në kanalin anglez/ Përmbyset varka me emigrantë, 5 të vdekur, mes tyre edhe një fëmijë

FILE PHOTO: A group of migrants on an inflatable dinghy is seen from the French rescue vessel "Abeille Normandie" as they try to cross the English Channel from the coast of northern France, as warm weather and calm seas are favourable for crossings, France, October 2, 2023. REUTERS/Pascal Rossignol/File Photo

Të paktën pesë persona kanë vdekur në përpjekje për të kaluar kanalin anglez, ka raportuar policia franceze. Roja bregdetare franceze konfirmoi se kishte një përpjekje të dështuar për të kaluar Kanalin dhe policia po vepronte në një plazh pas incidentit të së martës në mëngjes.

Sipas BBC, viktimë kishin mbetur tre burra, një grua dhe një fëmijë, ndërsa mësohet se në varkë ishin mbi 110 persona.

Rreth orës 5 të mëngjesit të sotëm, një varkë e vogël me më shumë se 110 persona u nis nga plazhi gjerman (Wimereux). Pas një bllokimi fillestar në një breg rëre, anija u nis përsëri për në det. Një lëvizje e turmës me sa duket ndodhi në varkën e mbingarkuar në ujë, duke shkaktuar disa viktima”, ka njoftuar policia.

Rreth njëqind emigrantë janë shpëtuar tashmë nga një rimorkiator i marinës franceze dhe po dërgohen në Boulogne, tha gazeta franceze La Voix Du Nord.

Kjo ngjarje e rëndë, vjen disa orë pasi u miratua projektligji i diskutueshëm i qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar për Ruandën, i cili synonte të pengonte emigrantët të kalonin Kanalin me varka të vogla.

Kanali midis Francës dhe Britanisë është një nga korsitë më të ngarkuara të transportit në botë dhe rrymat janë të forta, duke e bërë kalimin me varka të vogla jashtëzakonisht të rrezikshme.

Kontrabandistët e njerëzve zakonisht mbingarkojnë gomone të prishura, duke i lënë ato mes të detit dhe në rrezik për t’u goditur nga dallgët ndërsa përpiqen të arrijnë në Britani.

/Shqip.com