Sport Ndërkombëtar

Steve Kerr: Legjenda e NBA-së është i etur për të ndihmuar në zhvillimin e talentëve afrikanë

Steve Kerr

Nëntë herë kampioni i NBA-së, Steve Kerr, ka lavdëruar talentin e përhapur të basketbollit në tokën afrikane, duke thënë se duhet të shfrytëzohet siç duhet, shkruan BBC.

Kerr, kryetrajneri i Golden State, i cili gjithashtu do të drejtojë ekipin e SHBA-së në Lojërat Olimpike të vitit 2024,ishte në kryeqytetin egjiptian Kajro javën e kaluar për një kamp Basketball Pa Kufij (BWB).

“Ka kaq shumë talent këtu,” tha Kerr për BBC World Service.

“Është e rëndësishme që NBA të përpiqet të vazhdojë të zhvillojë të gjithë këta lojtarë të rinj, kështu që ne jemi këtu për t’i ndihmuar ata t’i mësojmë.

“Ne po shohim gjithnjë e më shumë lojtarë afrikanë që bëhen jo vetëm lojtarë të NBA-së, por edhe në All-Star, kur mendon për Giannis [Antetokounmpo], Pascal Siakam – lojtarë të tillë – dhe, padyshim, Dikembe [Mutombo] vite më parë”.

Steve Kerr

Antetokounmpo, i cili u emërua lojtari më i mirë i NBA Finals vitin e kaluar, ka rrënjë nigeriane, Siakam vjen nga Kameruni – ashtu si qendra e Philadelphia 76ers Joel Embiid – ndërsa Mutombo i lindur në Kinshasa ishte tetë herë All-Star.

Të mbajtura gjatë katër ditëve të fundit të gushtit në Kajro, mbi 60 lojtarët më të mirë meshkuj dhe femra të moshës 18 vjeç e poshtë nga e gjithë Afrika patën mundësinë të mësojnë drejtpërdrejt nga Shoqata Kombëtare e Basketbollit aktual dhe ish (NBA), NBA-ja e femrave dhe lojtarët dhe trajnerët ndërkombëtarë.

“Unë thjesht dua që ata të argëtohen, të mësojnë, të përmirësohen pak dhe më pas të shkojnë në shtëpi dhe të marrin disa nga gjërat që kanë mësuar dhe t’i ndajnë ato,” tha Kerr, i cili ka fituar katër nga titujt e tij në NBA si trajner. .

Qendra e Orlando Magic, Mo Bamba, rrënjët e familjes së të cilit shtrihen në Mali dhe Bregun e Fildishtë, ishte mes lojtarëve të pranishëm në Egjipt së bashku me Kerr.

E mbajtur fillimisht në Itali në 2001, BWB organizoi kampin e saj të parë në Afrikë në 2003 dhe ka ndihmuar disa pjesëmarrës të arrijnë në NBA në Amerikën e Veriut, e cila është kulmi i sportit.

Dymbëdhjetë ish kampistë të BWB Afrikës janë hartuar në NBA që nga viti 2003, mes tyre si Siakam, i cili mori pjesë në një kamp në 2012 dhe u bë kampion i NBA në 2019 me Toronto Raptors, dhe Embiid, i cili ishte në kampin e 2011 dhe tani është pesë herë. NBA All-Star.

Christian Koloko (Toronto Raptors) i lindur në Kamerun dhe Khalifa Diop i Senegalit (Cleveland Cavaliers) u morën të dy në draftin e 2022, duke ritheksuar mundësitë që kampet e BWB u ofrojnë pjesëmarrësve ndërkombëtarisht.

Kerr ishte një nga pesë trajnerët kryesorë të NBA-së që ndanë ekspertizën e tyre me brezin e ri këtë vit, me kampistë dhe trajnerë që gjithashtu morën pjesë në aftësitë e jetës, zhvillimin e lidershipit dhe programimin e shërbimit në komunitet.

Lojtarët afrikanë nuk kanë nevojë të largohen nga kontinenti

Credits: BBC

gjarja e këtij viti në Egjipt ishte hera e parë që BWB u mbajt në vendin e Afrikës së Veriut dhe ishte i pari që nga një ngjarje në Senegal në 2019.

Ndërkohë, NBA Africa tani ka tre zyra në Afrikë, me zyrën e saj nigeriane të hapur në shkurt dhe të shtuar në ato në Afrikën e Jugut dhe Senegal.

Gbemisola Abudu, e cila drejton operacionin e ri në Lagos si nënkryetare e NBA-së në Afrikë, thotë se mundësia që ofron BWB është një nga pikat e saj kryesore të forta.

“BWB është një ngjarje në kalendarin tonë që e kam pritur me padurim – ju mund të shihni krijimin e lojtarëve të ardhshëm të NBA dhe lojtarëve të WNBA” , tha ajo.

“Ata janë duke u stërvitur nga lojtarët dhe trajnerët aktualë të NBA-së dhe është thjesht e mrekullueshme të shikosh.

“Është vërtet emocionuese të vendosësh të gjitha blloqet themelore dhe t’i japësh tregut një mundësi për të përjetuar NBA”.

Steve Kerr

Gjithsej 104 studentë të BWB nga e gjithë bota janë hartuar ose nënshkruar në NBA dhe WNBA, ndërsa një rekord 41 ish kampistë ishin në mesin e 121 lojtarëve ndërkombëtarë në listat e natës së hapjes për sezonin 2021-22 NBA.

NBA po ndërton një terren në Afrikë, me themelimin e Ligës së Basketbollit të Afrikës, e cila u mburr me një format të zgjeruar për edicionin e tij të dytë në fillim të këtij viti.

“Në Afrikë ne tani kemi basketboll të rinj në NBA, shkolla, Basketboll pa Kufij, akademi dhe tani Basketball Afrika League në krye,” tha Kim Bohuny, një përfaqësuese e NBA.

“Pra, për shumë lojtarë të rinj afrikanë, ata nuk kanë nevojë të largohen nga kontinenti. Ata mund të kenë një karrierë të plotë basketbolli në këtë kontinent dhe kjo është ajo që është me të vërtetë e veçantë.”

Liga e Basketbollit të Afrikës përmban 12 klubet më të mira në kontinent, me turneun e sivjetshëm të fituar nga US Monastir i Tunizisë në maj.

Shqip.com
Çmimet e derivateve në Kosovë Çmimi maksimal i lejuar për secilin produkt të naftës.
  • Dizel: 1.61
  • Benzine: 1.34
  • Gas: 0.76
Sot : 30/09/2022