Lajme

Shqipëria në “black out” energjetik, stakohen papritur dritat në të gjithë vendin

Një “black out” energjetik ka përfshirë Shqipërinë mesditën e kësaj të premte. Fillimisht raportime për ndërprerje të energjisë elektrike kanë ardhur në disa pjesë të kryeqytetit, por kjo ka ndodhur jo vetëm në Tiranë.

Raportime për një gjë të tillë kanë ndodhur në disa qytetësi Durrësi, Elbasani, Kukës dhe Korçë. Energjia i është ndërprerë edhe Gjykatës Kushtetuese ku po shqyrtohet padia e Partisë Demokratike në lidhje me mandatin e Olta Xhaçkës, e cila mbante detyrën e Ministres së Jashtme.

Mirëpo ndërkohë që seanca vijonte, transmetimi i saj live është ndërprerë.

OSHEE nuk ka bërë asnjë njoftim për ndërprerjen e papritur të energjisë elektrike në të gjithë vendin.

Një luhatje e tillë tensioni rrit rrezikuar për të dëmtuar elektroshtëpiaket. Shumë abonentë familjarë por edhe biznese janë ankuar vazhdimisht për luhatjet e tensionit këto ditë të nxehta.

OSHEE ka publikuar ditën e djeshme një postim, ku ka njoftuar se dritat do të iknin në disa zona në Tiranë.

/Shqip.com