Lajme

Shqipëria merr për herë të dytë kryesimin e Këshillit të Sigurimit të OKB-së

Shqipëria e mori Presidencën e Këshillit të Sigurimit të OKB-së.

Sipas rotacionit të mbajtjes të presidencës, kjo është hera e dytë, pas qershorit 2022, për Shqipërinë në mbajtjen e Presidencës të Këshillit.

Siç raporton Top-Channel, përfaqësuesja amerikane në Këshillin e Sigurimit, ambasadorja Linda Thomas-Greenfield, në emër të Këshillit i ka uruar delegacionit të Shqipërisë fat të mbarë.

Ajo u shpreh se gushti ishte një muaj i ngarkuar dhe një muaj në të cilin u mblodhën për konsensus për disa çështje të rëndësishme brenda fushës.

Shefja e diplomacisë shqiptare, Olta Xhaçka, u shpreh se prioritet i presidencës njëmujore të Shqipërisë në Këshillin e Sigurimit do të jetë platforma e bashkëpunimit, që garanton shpërndarjen e ndihmave humanitare kudo në botë dhe për një aktivitet kushtuar agresionit të paligjshëm rus kundër Ukrainës.

/Shqip.com