Lajme

Shefja e UNMIK-ut: S’ka përparim në normalizim të marrëdhënieve Kosovë-Serbi

NEW YORK, NY - JULY 22: Caroline Ziade, Deputy Permanent Representative from Lebanon, speaks speaks during a Security Council meeting at the UN on July 22, 2014 in New York City. The Israeli operation in the Gaza Strip is entering the third week with 27 Israeli's dead and over 500 people killed in Gaza, the vast majority being civilians. (Photo by Kena Betancur/Getty Images)

Shefja e misionit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë (UNMIK), Caroline Ziadeh, ka shprehur pakënaqësinë për mungesën e përparimit të arritur mes Kosovës dhe Serbisë në muajt e fundit, drejt normalizimit të marrëdhënieve.

Ajo i ka bërë këto deklarata në Nju Jork, në një seancë të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, teksa e ka prezantuar raportin për Kosovën.

Ziadeh ka raportuar për zhvillimet në Kosovë për periudhën 19 shtator 2023 deri më 15 mars 2024.

Sipas saj, disa herë gjatë kësaj periudhe është shënuar kthim mbrapa në normalizim të marrëdhënieve mes dy vendeve, duke përmendur incidentin në Banjskë të Zveçanit, në shtator të vitit të kaluar, kur një grup i armatosur serb e ka sulmuar Policinë e Kosovës, duke e lënë të vrarë rreshterin Afrim Bunjaku.

/Shqip.com