Sport Shqiptar

Shaqiri reagon para ndeshjes me Kosovën

Xherdan Shaqiri

Për Xherdan Shaqirin, kualifikimi për Kampionatin Evropian ndërlidhet me duelin ndaj shtetit në të cilin ka lindur.

Ndeshja e tij e 115-të ndërkombëtare do të jetë veçanërisht e veçantë: Xherdan Shaqiri për herë të parë do të luajë kundër Kosovës, vendit në të cilin ka lindur dhe në të cilin ka shumë të afërm, shkruan blick.ch.

“Jam i bindur se do të prihemi pozitivisht. Sigurisht që nuk duhet të kemi frikë se mos sulmohemi në ecjen përpara ndeshjes. Por duhet të presim fishkëllima nga një përqindje e vogël e njerëzve. Atmosfera do të jetë ndryshe nga miqësorja e vitit të kaluar në Cyrih. Kosova e nisi keq në kualifikimet e Kampionatit Evropian, gjë që më befasoi duke pasur parasysh cilësinë e skuadrës. Me trajnerin e ri (Primoz Gliha) duan t’i kthejnë gjërat kundër nesh dhe ne duhet të përgatitemi mirë për këtë”, ka thënë Shaqiri.

Ndër të tjera, ai ka folur edhe për arsyen se pse nuk është shpërngulur në Kosovë.

“Kur shoqata u miratua për lojëra zyrtare në vitin 2016, u gëzova shumë, para së gjithash, për vendin dhe njerëzit atje. Ka pasur mundësi që lojtarët me rrënjë në Kosovë të ndryshojnë kombëtaren. Isha në diskutime edhe me përgjegjësit e asaj kohe. Por më pas erdhi Kampionati Evropian me Zvicrën. Dhe për shkak se luajta atje, çështja u zgjidh automatikisht”, ka shtuar ai.

/Shqip.com