Art Jetese

Sallatë verore me misër të pjekur

Vera është ideale për sallata të lehta që do t’ju japin dozën e nevojshme të energjisë pa kalori shtesë.

Aroma e misrit të sapo pjekur është një simbol i pazëvendësueshëm i verës, ndaj përdorni këtë pjatë sezonale në një vakt të plotë – sallatë me makarona dhe perime.

Përfitimet shëndetësore të misrit janë të shumta.

Përveçse është pa gluten, misri është gjithashtu një burim i mirë fibrash – gjysma e një copë përmban rreth tre gram fibra.

Ndihmon në luftën kundër kolesterolit të lartë dhe rregullon presionin e gjakut.

Është i pasur me vitaminë C, magnez, vitamina B dhe është i shëndetshëm sepse ka shumë pak yndyrë – më pak se një gram në një karafil.

/Shqip.com