Sport Ndërkombëtar

Rikthehet Ronaldo në barazimin e United

Cristiano Ronaldo

Cristiano Ronaldo nuk ishte në gjendje të shënonte në rikthimin e tij në fushë, pasi Manchester United përfundoi sezonin e tyre parasezonal me një barazim 1-1 kundër Rayo Vallecano në Old Trafford.

E ardhmja e Ronaldos në United ka qenë temë e debateve intensive këtë verë.

37-vjeçari është i prirur të largohet nga klubi për të ndjekur dëshirën e tij për të konkurruar në Ligën e Kampionëve.

Dhe ai u lejua të humbasë turneun parasezonal të United në Tajlandë dhe Australi për arsye personale.

Ronaldo bëri një pikë për të duartrokitur tifozët në të dy anët e stadiumit teksa udhëhoqi lojtarët jashtë fushës për ngrohjen e tyre përpara fillimit, me tifozët që reaguan për të treguar se nuk ka asnjë ndjenjë të keqe të vazhdueshme pavarësisht spekulimeve të verës.

Portugezi pati një shans të pastër gjatë paraqitjes së tij 45-minutëshe kundër skuadrës së La Ligës, por u largua me makinë pasi u largua nga Donny van de Beek.

Edhe pse Ronaldo duket i sigurt se do të jetë ende një lojtar i United kur klubi i tij hap fushatën e tij në Premier League kundër Brighton më 7 gusht, është e dyshimtë nëse kjo paraqitje do t’i japë atij një pozicion startues kundër njerëzve të Graham Potter.

Nënshkrimet e reja Christian Eriksen dhe Lisandro Martinez u paraqitën të dy për një orë në një lojë të krijuar nga menaxheri i ri Erik ten Hag për lojtarët që nuk ishin përfshirë gjerësisht në humbjen 1-0 të së shtunës nga Atletico Madrid në Oslo.

Në ndeshjen e parë të Ten Hag në krye në Old Trafford, Ronaldo u mposht nga 18-vjeçari argjentinas Alejandro Garnacho.

Në pjesën e parë pa gola, Garnacho mbajti kërcënimin më të madh, duke u futur nga krahu i majtë për t’u shkaktuar probleme miqve.

Garnacho është një nga disa lojtarë të rinj që Ten Hag ende duhet të vendosë nëse do të mbajë apo do të lejojë të largohet si huazim.

Ivoriani Amad Diallo është një tjetër pasi kaloi sezonin e kaluar te Rangers.

Dhe ishte 20-vjeçari ai që vendosi mikpritësit në fillim të pjesës së dytë, kur ktheu në shtëpi topin e rikuperimit, pasi gjuajtja e Alex Telles ishte shpëtuar.

Epërsia e United zgjati vetëm nëntë minuta para se Alvaro Garcia të barazonte në mënyrë të ngjashme pasi Tom Heaton kishte shpëtuar përpjekjen fillestare të Isaac Palazon Camacho./Shqip.com