Sport Ndërkombëtar

Real Madrid ndryshon mendje për këtë lojtar

Carlo Ancelotti ka qenë i qëndrueshëm duke kërkuar durim në lidhje me yllin turk Arda Guler, i cili iu bashkua klubit verën e kaluar nga Fenerbahce për 25 milionë euro.

18-vjeçari ka parë vetëm 92 minuta lojë, pasi mungoi në gjysmën e parë të sezonit për shkak të lëndimit, dhe po flitet se ai mund të huazohet këtë verë.

Një numër i klubeve të La Ligës dhe Milani në Serie A janë lidhur me Gulerin si destinacione të mundshme për turkun.

Ai shpresonte të gjente përsëri formën e tij para Euro 2024, por ka filluar vetëm një herë ndeshjet.

Sipas gazetarit Matteo Moretto, Guler është i fokusuar të ketë sukses në Real Madrid dhe dëshiron të luftojë për vendin e tij.

Megjithatë, ka një shans të mirë që Real Madridi të vendosë se ai duhet të huazohet në mënyrë që të fitojë përvojë dhe kohën e lojës.

Moretto ka thënë për The Daily Briefing se me ardhjen e mundshme të Kylian Mbappe dhe nënshkrimin e Endrick Felipe, Los Blancos ka të ngjarë të huazojnë talentin turk.

Thënë kështu, qëllimi i drejtuesve të Los Blancos është të vazhdojnë zhvillimin e tij, në vend që ta vendosin në vitrinë.

Sensacioni adoleshent tashmë është një yll në vendlindjen e tij, Turqi, dhe ka ambicien e një të tillë.

Megjithatë konkurrenca për vende do të jetë e ashpër në vijën e parë në Real Madrid sezonin e ardhshëm, dhe tashmë Carlo Ancelotti do të ketë një sfidë që të mos mavijojë shumë ego përpara se të mendojë se sa kohë mund t’i japë Gulerit.

/Shqip.com