Lajme Botë

Putini anulon dekretin që mbështeste pjesërisht sovranitetin e Moldavisë

Presidenti Vladimir Putin ka anuluar një dekret të vitit 2012 që pjesërisht mbështeste sovranitetin e Moldavisë konkretisht në rajonin e Transdniestrisë – një rajon separatist i mbështetur nga Moska, i cili kufizohet me Ukrainën dhe ku Rusia mban trupa.

Dekreti, i cili përfshinte një komponent të Moldavisë, përshkroi politikën e jashtme të Rusisë 11 vjet më parë, e cila mori marrëdhëniet më të ngushta të Moskës me Bashkimin Evropian dhe Shtetet e Bashkuara.

Urdhri që anulonte dokumentin e vitit 2012 u botua në faqen e Internetit të Kremlinit dhe pohon se vendimi ishte marrë për të “siguruar interesat kombëtare të Rusisë në lidhje me ndryshimet e thella që po ndodhin në marrëdhëniet ndërkombëtare”.

Ajo është pjesë e një serie masash anti-perëndimore të cilat dje i prezantoi Putin, raporton Reuters.

Aleksandru Flenchea, kryetari moldav i komisionit të përbashkët të kontrollit në zonën e sigurisë rreth Transdniestrisë, tha se anulimi nuk do të thotë se Putin po braktiste nocionin e sovranitetit moldav.

“Dekreti është një dokument i politikës që zbaton konceptin e politikës së jashtme të Rusisë. Moldavia dhe Rusia kanë një marrëveshje politike bazë që parashikon respektin e ndërsjellët për integritetin territorial të vendeve tona”, i tha Flençea Publika-TV.

Kremlini ka thënë se marrëdhëniet e Rusisë me Moldavinë, e cila javën e kaluar miratoi një kryeministër të ri pro-perëndimor që u zotua të ndjekë një nxitje për t’u bashkuar me BE, qenë shumë të tensionuara. Rusia akuzoi Moldavinë për ndjekjen e një agjende anti-ruse.

Në mes të Rumanisë dhe Ukrainës, Moldavia, një nga vendet më të varfëra të Evropës, është udhëhequr që nga viti 2020 nga Presidentja Maia Sandu me mbështetjen e fortë të SHBA-së dhe Bashkimit Evropian.

Presidenti i SHBA Joe Biden u takua me të në Poloni të martën duke afirmuar mbështetjen e tij.

Dekreti i vitit 2012 e angazhoi Rusinë të kërkonte mënyra për të zgjidhur çështjen separatiste “bazuar në respektimin e sovranitetit, integritetit territorial dhe statusit neutral të Republikës së Moldavisë në përcaktimin e statusit special të Transdniestrisë”.

Folësit rusë të Transdniestrisë u shkëputën nga Moldavia në vitin 1990, një vit përpara shpërbërjes së Bashkimit Sovjetik, mes frikës se Moldavia do të shkrihej me Rumaninë, gjuha dhe kultura e së cilës ajo ndan gjerësisht.

Një luftë e shkurtër vuri Moldavinë e sapo-pavarur kundër separatistëve më 1992. Por praktikisht nuk ka patur dhunë në 30 vitet e fundit, me “paqeruajtësit” rusë që ende janë vendosur në pjesën e vogël të tokës, e cila nuk ka njohje ndërkombëtare.

Ministria e jashtme e Moldavisë tha se do të “studionte me kujdes” dokumentin.

/Shqip.com