Art Jetese

Pse nuk duhet të hani mëngjes të ngopur?

Yndyrnat e ngopura që gjenden në disa ushqime të mëngjesit mund të rrisin kolesterolin “të keq” LDL, duke vënë në rrezik shëndetin tonë kardiovaskular .

Pavarësisht nëse hamë një hamburger apo patate të skuqura, disa zgjedhje ushqimore janë qartësisht të këqija për kolesterolin.

Megjithatë, mëngjesi popullor mund të jetë gjithashtu i keq për arteriet tuaja.

“Personat me kolesterol të lartë duhet të shmangin produktet e pjekura, sepse ato kanë tendencë të përmbajnë shumë yndyrna të ngopura si gjalpi dhe vaji, sheqerna të shtuara dhe përgjithësisht janë të varfër në lëndë ushqyese”, tha farmacisti Abbas Kanani për “Daily Express”.

Yndyrnat e ngopura që gjenden në këtë ushqim popullor të mëngjesit ngrenë kolesterolin “të keq” dhe kolesteroli i tepërt në gjak mund të shkaktojë depozitime yndyrore në arterie, duke bërë që ato të bllokohen.

Kjo rrit rrezikun e problemeve serioze shëndetësore si sëmundjet e zemrës dhe goditjet në tru.

Përveç kësaj, shumë njerëz me kolesterol të lartë as nuk e dinë se nivelet e tyre janë shumë të larta derisa të zhvillojnë këto probleme.

Për shkak se zgjedhjet e ushqimit të shëndetshëm mund të kompensojnë këtë rrezik, farmacisti rekomandoi një alternativë.

“Manaferrat, si manaferrat dhe luleshtrydhet, janë veçanërisht të mira sepse ndihmojnë në uljen e nivelit të kolesterolit në gjak në trupin tuaj. Nëse ju pëlqen i ëmbël, mund të shtoni një sasi të vogël mjalti, i cili gjithashtu mund të jetë i dobishëm dhe të ndihmojë në përmirësimin e nivelit të kolesterolit”, përfundoi Kanani.

“Mund të shtoni edhe disa arra pa kripë si bajame dhe arra. Ato janë një burim i mirë i yndyrës së pangopur dhe janë më të ulëta në yndyrna të ngopura”.

/Shqip.com