Teknologji Auto

Prezantohet dizajni i Volkswagen California

Kampieri i gjeneratës së ardhshme të Volkswagen California, i bazuar në Multivan, do të ofrohet me një motor hibrid plug-in dhe do të dalë në shitje vitin e ardhshëm.

Prodhuesi gjerman ka publikuar skicat e dizajnit përpara zbulimit të modelit në panairin tregtar të Düsseldorfit – Caravan Salon më 25 gusht, duke konfirmuar se do të ketë një çati të hapur.

VW la të kuptohet gjithashtu se California e re do të ketë dy dyer rrëshqitëse. Kjo do të zgjidhte një ankesë kyçe për blerësit në tregjet me timonin e djathtë: modeli në dalje T6.1 hapet vetëm në anën e djathtë.

Një tablet i lëvizshëm përmban brenda Konceptit të Californisë, duke i dhënë pasagjerëve akses në kontrollet e klimës dhe ndriçimit, si dhe “modalitetin e kampingut”.

Përndryshe, pjesa e brendshme pritet të pasqyrojë modelin T6.1, duke përfshirë një zonë kuzhine me soba dhe një frigorifer, një tavolinë ngrënieje, lavaman dhe shumë të tjera.

Duke pasur parasysh se bazohet në Multivan, California e re parashikohet të përdorë të njëjtin motor hibrid plug-in dhe bashkë me një motor benzine 148 kuaj fuqi me 1.4 litra me një motor elektrik 114 kuaj fuqi, për të sjellë 215 kuaj fuqi të kombinuar.

Prodhimi i gjeneratës së ardhshme do të fillojë në fabrikën e VW në Hanover (Gjermani) vitin e ardhshëm, konfirmoi firma në një deklaratë.

Sa i përket modelit të shumëpritur tërësisht elektrik të bazuar në ID Buzz, drejtuesit e kompanisë konfirmuan se do të arrijë në vitin 2025.

/Shqip.com