Lajme Botë

Presidentit Biden i gjendet grupi i dytë i dokumenteve të klasifikuara

Ndihmësit e presidentit amerikan, Joe Biden, kanë gjetur një grumbull të ri të dhënash të klasifikuara të qeverisë në një vend të dytë, në një siklet politik në rritje për Shtëpinë e Bardhë.

Dokumentet e para u gjetën në një zyrë private në Uashington DC që Biden e përdori pas nënpresidencës së tij. Çështja është në shqyrtim nga Departamenti Amerikan i Drejtësisë.

Ish-presidenti Donald Trump po përballet me një hetim penal për keqpërdorimin e dosjeve të klasifikuara.

Nuk ishte ende e qartë të mërkurën se kur dhe ku u gjet pjesa shtesë i dosjeve nga ndihmësit e Biden.

Grupi origjinal prej rreth 10 dokumentesh u zbulua në nëntor në Qendrën Penn Biden, një institut pranë Shtëpisë së Bardhë, por doli në dritë vetëm këtë javë.

Këto dokumente thuhet se përfshijnë memorandume të inteligjencës amerikane dhe materiale informuese në lidhje me Ukrainën, Iranin dhe Mbretërinë e Bashkuar.

Shtëpia e Bardhë nuk ka komentuar ende për grupin e sapo zbuluar. Megjithatë, zbulimi është konfirmuar nga partneri amerikan i BBC-së, CBS dhe media të tjera amerikane.

Gjatë konferencës së saj të përditshme për shtyp të mërkurën, sekretarja e shtypit e Biden, Karine Jean-Pierre nuk pranoi t’u përgjigjej pyetjeve në lidhje me skedarin e parë të skedarëve.

“Kjo është në shqyrtim nga Departamenti i Drejtësisë”, tha ajo. “Unë nuk do të shkoj përtej asaj që ndau presidenti dje”, shkruan BBC.

Zoti Biden tha të martën se ishte “i befasuar” nga zbulimi i të dhënave dhe po “bashkëpunonte” me shqyrtimin e departamentit të drejtësisë.

Polemika vjen pasi presidenti demokrat përballet me shqyrtimin e një mazhorance të re republikane në Dhomën e Përfaqësuesve të SHBA.

“Tani që demokratët nuk kanë më sundim njëpartiak në Uashington, mbikëqyrja dhe llogaridhënia po vijnë,” tha të mërkurën James Comer, kryetari i ri i Komitetit të Mbikëqyrjes së Dhomës së Përfaqësuesve.

Komiteti po nis hetimet ndaj presidentit dhe familjes së tij, duke përfshirë një kërkesë që Shtëpia e Bardhë të dorëzojë dokumentet dhe komunikimet në lidhje me dosjet e klasifikuara.

Ligji kërkon që të gjitha të dhënat e Shtëpisë së Bardhë, përfshirë ato të klasifikuara, t’i dorëzohen Arkivit Kombëtar të SHBA-së pas kohës së administratës në detyrë.

Shtëpia e Bardhë ka thënë se avokatët e zotit Biden njoftuan arkivat sapo gjetën materialet e klasifikuara në qendrën e mendimit dhe agjencia i mori ato të nesërmen në mëngjes.

Gushtin e kaluar, agjentët e FBI kontrolluan shtëpinë e paraardhësit të Biden në Florida dhe sekuestruan më shumë se 10,000 dosje që zoti Trump nuk i kishte dorëzuar në Arkivin Kombëtar.

Departamenti i drejtësisë kishte lëshuar një thirrje për kthimin e dosjeve të ndjeshme përpara se FBI të shfaqej në Mar-a-Lago.

Më shumë se 300 dokumente me shenja të klasifikuara, duke përfshirë 18 të shënuara top sekret, u gjetën nga agjentët federalë nga klubi i golfit në Palm Beach.

/Shqip.com