Lajme

Podcast me Frederik Ndocin/ Rama kujton vitet 90-të: Berisha nuk donte të lironte të burgosurit politikë

Kryeministri Edi Rama kishte të ftuar në episodin e 17-të të sezonit të 3-të, të podcastit “FLASIM”, të titulluar “Ancora Vivo”, këngëtarin Frederik Ndoci.

Rama bashkë me Ndocin kujtuan momentet kur të dy atëherë studentë në Universitetin e Arteve u bashkuan në lëvizjen studentore të viteve 1990 e cila ngriti krye për herë të parë në historinë 46-vjeçare të komunizmit, kundra regjimit famëkeq.

Rama po ashtu kujtoi nxiti firmosjen e një peticioni ndaj Ramiz Alisë ku kërkohej të dënohej figura e Enver Hoxhës si dhe të liroheshin të burgosurit politikë. Ai tha se Berisha nuk donte, këtu nisi ndarja.

“Sollëm Kasem Trebeshinën, i pari i burgosur politik që e shihnim si person real. Se partia e Ritës ishte kundër. Jashtë ishin makinat e degës së brendshme.

U thashë të lutem mos ikni pa firmosur peticionin për presidentin Ramiz Alinë në atë kohë. Të rishikohet figura e Enver Hoxhës dhe të lirohen të burgosurit politik. Aty ishin 700 vetë. Peticioni u firmos nga 200 vetë. E çuam tek Presidenca, më pas e çuam tek Rilindja Demokratike, që nuk e botoi. Më pas lideri legjendar i Ritës kur kemi qenë tek Stadiumi, tha: ju nuk keni vend këtu se doni të nxirrni llumin e shoqërisë nga burgu, të burgosurit politikë dhe Kasem Trebeshina i shkretë tha atëherë tha: Ikim se fëmija paska lindur I vdekur”, pohoi Rama.

Ndoci në intervistë tregon arsyen se pse la SHBA për t’u rikthyer në Shqipëri, ndërsa vlerësoi ndryshimet në vend.

“Unë jam një qytetar amerikan i lindur në Shkodër. Një ditë prej ditëve të bukura, më thotë djali, ne jetonim në Florida, ‘perfekte do ishte të shkonim në Tiranë. Më mirë me qenë djali Federik Ndocit në Shqipëri, sesa qytetar amerikan’. Nuk janë elozhe dhe furça, jam i vetmi që nuk kam nevojë për elozhe. Ky vend, faleminderit që keni vënë dorë!” – tha Ndoci.

I pyetur nga kryeministri Rama nëse është e vërtetë se ka 35 mijë këngë në repertor, Ndoci u shpreh se në fakt ka 40 mijë. “400 i kam këngë të regjistruara vetë”, tha ai.

/Shqip.com