Lajme Botë

Përmbytjet në Kentaki: Numri i të vdekurve rritet në 30

Një helikopter shpëtimi i Gardës Kombëtare të Kentakit shihet mbi një shtëpi të bllokuar pranë qytetit të Jackson

Të paktën 30 njerëz kanë vdekur tani në rajonin Appalachia të Kentakit lindor, ndërsa rajoni po përgatitet për më shumë reshje.

Të paktën gjashtë fëmijë – përfshirë katër vëllezër e motra, të moshës një deri në tetë, të cilët thuhet se u morën nga duart e prindërve të tyre – janë në mesin e të vdekurve, raporton BBC.

Guvernatori i Kentakit, Andy Beshear tha se numri i të vdekurve do të vazhdojë të rritet pasi “qindra” mbeten të pagjetur.

Një autobus shkolle ulet në një përrua pas shirave të dendur pranë qytetit të Jackson

Më shumë se 12,000 familje mbeten pa energji elektrike dhe qindra shtëpi dhe biznese janë përmbytur.

Dëmtimi i rrugëve, urave dhe infrastrukturës tjetër do të duhen miliona për t’u riparuar, tha guvernatori të hënën.

Vendasit e zhvendosur janë strehuar në parqe shtetërore, kisha dhe shtëpi të lëvizshme të sjella nga shteti./Shqip.com