Art Jetese

Përfitimet shëndetësore të shafranit të zi

Shafrani i Indisë ka përfitime të shumta shëndetësore dhe ne të gjithë e dimë mirë këtë.

Sot, ai promovohet si një suplement dietik për një sërë problemesh shëndetësore si çrregullime të tretjes, infeksione të frymëmarrjes, artrit, sëmundje të mëlçisë e shumë të tjera.

Ai që është edhe më i shëndetshëm dhe ka përfitime të shumta shëndetësore është shafrani i Indisë i zi.

Kanceri: Sipas raportit të publikuar në PubMed Central Journal, përdorimi i shafranit të Indisë dhe aloe vera shëron kancerin oral. Disa studiues pohojnë se kur fibroza submukoze orale (OSF) shfaqet në gojë, atëherë konsumimi i aloe verës dhe shafranit të zi mund ta kurojë plotësisht sëmundjen. Duhet të merret në formë pluhuri tri herë në ditë. OSF është një parafazë e kancerit oral, i cili më vonë kthehet në tumor.

Kafshimi i gjarprit: Shafrani i Indisë i zi ndihmon në shërimin e plagëve. Sipas raportimeve, pasta e kësaj barishte mjekësore përdoret për të eliminuar helmin nga pickimi i gjarprit. Përveç gjarpërinjve, nëse ndonjë krijesë ju pickon helm në trupin tuaj, atëherë mund të shërohet duke aplikuar pastën e zezë të shafranit të Indisë në atë vend apo plagë.

Sëmundjet e lëkurës: Përmban më shumë komponime kurkumine se çdo specie tjetër e shafranit të Indisë. Ka veti anti-bakteriale dhe antimykotike, të cilat shërojnë shumicën e sëmundjeve të lëkurës. Maska e baltës me përbërjen e shafranit të Indisë mund të ndihmojë gjithashtu për t’i dhënë një shkëlqim fytyrës tuaj.

Migrena: Nëse pasta e shafranit të Indisë aplikohet në ballë, atëherë mund të çliroheni nga dhimbjet e forta të kokës dhe migrena. Në rast dhimbjeje ose lodhjeje në muskuj, mund të aplikoni pastë me shafran të Indisë në atë pjesë të trupit tuaj. Ju ndihmon të ndjeni lehtësim nga dhimbja dhe lodhja.

Përforcues i imunitetit: Ka veti të shumta për rritjen e imunitetit. Mund ta shtoni në një smoothie ose lëng. Mund ta konsumoni edhe me mjaltë. Nëse përdoret me mjaltë, atëherë përfitimet do të rriten shumëfish.

/Shqip.com