Art Jetese

Përfitimet nga konsumimi i gështenjës

Gështenjat

Nga tetori deri në dhjetor është stina e gështenjave, ushqimi i preferuar i vjeshtës për shumëkënd.

Edhe pse është një arrë, tekstura e saj ndryshon nga ushqimet e tjera të kësaj familjeje sepse gështenja ka një përmbajtje të ulët yndyre dhe një përmbajtje të lartë uji.

Një porcion prej 100 gramësh me gështenja të papërpunuara siguron 170 kalori, 2 gram proteina, 2,7 gram yndyrë, 36,6 gram karbohidrate, 7 gram sheqer, 500 miligram kalium dhe 5,5 gram fibra.

Përfitimet shëndetësore të gështenjës

Burim i antioksidantëve – Gështenjat përmbajnë një sërë antioksidantësh mbrojtës, duke përfshirë vitaminën C dhe karotenoidet lutein dhe zeaxanthin, plus një sërë përbërjesh bimore duke përfshirë polifenolet si acidi galik dhe taninet. Këto lëndë ushqyese dhe komponime bimore mbrojnë qelizat nga dëmtimi dhe mund të ndihmojnë në mbrojtjen kundër sëmundjeve kronike.

Të shëndetshme për zemrën – Si burim i polifenoleve si acidi galik dhe ellagjik, gështenjat mund të ndihmojnë në mbrojtjen e zemrës nga stresi oksidativ. Gështenjat janë gjithashtu një burim i mirë i kaliumit, i cili është i rëndësishëm për rregullimin e presionit të gjakut.

Kanë një përmbajtje të lartë fibrash – Gështenjat janë një burim i shkëlqyer i fibrave që mbështesin tretjen. Fibra gjithashtu vepron si një prebiotik, duke inkurajuar bakteret e zorrëve dhe nga ana tjetër ndihmon për të mbajtur një zorrë të shëndetshme dhe florë të shëndetshme të zorrëve.

Mund të përmirësojnë menaxhimin e sheqerit në gjak – Edhe pse gështenjat përmbajnë më shumë karbohidrate se arrat e tjera, fibrat shtesë që përmbajnë ndihmojnë në rregullimin e lirimit të tyre. Antioksidantët në gështenja përmirësojnë reagimin e qelizave tona ndaj insulinës, gjë që e bën kontrollin e sheqerit në gjak më efektiv.

Mund të ndihmojnë në kontrollin e peshës trupore – Gështenjat mund të ndihmojnë në uljen e oreksit tonë në krahasim me arrat e tjera. Ata gjithashtu kanë më pak yndyrë dhe kalori. Përveç kësaj, studimet premtuese të kafshëve sugjerojnë se shtimi i gështenjave në dietë mund të zvogëlojë akumulimin e yndyrës së barkut.

A janë gështenjat të sigurta për të gjithë? – Gështenjat janë në kategorinë e tetë arrave që paraqesin rrezik të shpeshtë alergjie. Disa njerëz mund të jenë alergjikë ndaj gështenjave edhe pse ata tolerojnë, për shembull, kikirikët dhe anasjelltas.

/Shqip.com