ShqipBizz Ndërkombëtar

Pas kritikave, Beyonce do të riregjistrojë tekstin e këngës që u cilësua fyese

Beyoncé do të riregjistrojë një nga këngët në albumin e saj të ri, pasi u përball me kritikat nga aktivistët e aftësisë së kufizuar.

Kënga Heated, e cila u publikua të premten, përmbante një term nënçmues që shpesh është përdorur për të poshtëruar njerëzit me paralizë cerebrale spastike, raporton BBC.

Publicisti i yllit i tha BBC-së se fjala, e cila mund të ketë konotacione të ndryshme në SHBA, “nuk është përdorur qëllimisht në një mënyrë të dëmshme”.

“Do të zëvendësohet në tekst”, shtuan ata, pa dhënë një afat kohor.

Reagimi erdhi vetëm disa javë pasi ylli i popit amerikan Lizzo kërkoi falje për përdorimin e të njëjtës fjalë në këngën e saj GRRRLS.

Brenda pak ditësh, ajo kërkoi falje dhe ripublikoi këngën, duke lënë jashtë tekstin fyes.

“Më lejoni të sqaroj një gjë: Unë kurrë nuk dua të promovoj gjuhë nënçmuese”, ka shkruar ajo në një deklaratë të postuar në rrjetet sociale.

“Si një grua e zezë e trashë në Amerikë, unë kam përdorur shumë fjalë lënduese kundër meje, kështu që e kuptoj fuqinë që mund të kenë fjalët (qoftë me dashje ose në rastin tim, pa dashje).

Kur fansat dëgjuan këngën e Beyonce-s të premten, u ndje “si një shuplakë në fytyrë”, tha për BBC avokatja e aftësisë së kufizuar Hannah Diviney.

“Jam i lodhur dhe i frustruar që po e bëjmë përsëri këtë bisedë kaq shpejt pasi morëm një përgjigje kaq domethënëse dhe progresive nga Lizzo”.

Organizata bamirëse e aftësisë së kufizuar Scope gjithashtu i kërkoi Beyonce-s që të ri-regjistronte këngën, duke lënë jashtë fyerjen.

“Fjalët kanë rëndësi sepse ato përforcojnë qëndrimet negative me të cilat përballen njerëzit me aftësi të kufizuara çdo ditë,” tha menaxheri i medias Warren Kirwan.

“Beyonce ka qenë prej kohësh një kampione e gjithëpërfshirjes dhe barazisë, kështu që ne do ta nxisnim që ta heqë këtë lirikë fyese”.

Tifozët e tjerë e mbrojtën yllin, duke theksuar se termi mund të ketë një kuptim tjetër në SHBA – ku shpesh përdoret për të nënkuptuar “të çmendur” ose “të çmendesh” (edhe pse vetë këto terma mund të jenë të pandjeshëm ndaj njerëzve me probleme të shëndetit mendor. ).

Pavarësisht polemikave, albumi i shtatë i Beyoncé, Renaissance, pritet të kryesojë listat në mbarë botën këtë javë.

Në Mbretërinë e Bashkuar, aktualisht është më i shitur nga pjesa tjetër e pesë të parave të kombinuara. Kënga kryesore, Break My Soul, gjithashtu pritet të jetë në krye të listave./Shqip.com