Art Jetese

Njihuni me tri lloje të peshqve që mjekët rekomandojnë të mos i konsumoni

Foto e ilustruar,

Mjekët vazhdojnë të rekomandojnë për konsumimin sa më të madh të peshkut në dietën e përditshme, megjithatë ka përjashtime.

Siç raportohet nga Fondacioni Spanjoll i Kardiologjisë (FEC), peshku përmban 18-20% proteina me vlerë të lartë biologjike, është një burim i shkëlqyer i vitaminave B, si dhe vitaminave A dhe D të tretshme në yndyrë.

Është gjithashtu i pasur me jod, fosfor, kalium, magnez dhe kalcium (nëse hahet me kocka) dhe është i ulët në ind lidhës, gjë që e bën më të lehtë tretjen.

Megjithatë, shumë konsumatorë zgjedhin peshq që nuk janë më të shëndetshmit, si salmoni i tymosur, këmbët e gaforreve apo shkopinjtë e peshkut. Këto produkte, edhe pse të njohura, mund të jenë të dëmshme për shëndetin.

Tre peshqit që mjekët këshillojnë të shmangni:

Është më mirë të zgjidhni peshqit me origjinë vendase dhe të njihni origjinën e tyre, thonë ekspertët, duke zgjedhur ata me vlerat më të larta ushqyese.

Në të kundërt, konsumatorët duhet të shmangin peshqit me vlerë të ulët ushqyese ose ata nga ujërat e ndotura.

Tilapia – Tilapia është një peshk i lirë me vlera të ulëta ushqyese, me vetëm 130 kalori për 100 gram. Është një nga peshqit e ujërave të ëmbla me vlerat më të ulëta ushqyese. Zakonisht vjen nga Kina, ku rritet në ferma të mëdha peshku për të përmbushur kërkesat e larta. Mund të zëvendësohet me merluc , i cili ka një vlerë më të lartë ushqyese.

Panga – Panga, e cila gjithashtu vjen nga Azia. 90% e pangas vjen nga lumi Mekong në Azinë Juglindore, një nga ujërat më të ndotur në botë.

Purça – Së fundi, purteka, një peshk afrikan i konsumuar shpesh në receta si pjata të pjekura dhe të gatuara, rekomandohet të shmanget. Organizata e Konsumatorëve dhe Përdoruesve (OCU) ka rekomanduar që nga viti 2017 kundër konsumimit të purtekës nga Liqeni Viktoria në Afrikë, pasi mbetjet e pesticideve dhe gjurmët e merkurit u gjetën në filetot e tij, megjithëse ishin brenda kufijve ligjorë.

/Shqip.com