Lajme Botë

Ndodh e papritura në Francë, sondazhet përmbysin ekstremin e djathtë, kryeson koalicioni i majtë

Kryetarja e RN Marine Le Pen dhe presidenti francez Emanuel Macron
Kryetarja e RN Marine Le Pen dhe presidenti francez Emanuel Macron

Koalicioni i majtë Fronti i Ri Popullor do të fitojë shumicën e vendeve në parlamentin e Francës.

Kështu thonë sondazhet e para serioze në shtetin francez, duke vendosur të majtët në një fitore ndaj partisë Fronti Kombëtar të së djathtës ekstreme të Marine Le Pen.

Edhe Fronti Kombëtar ka një rezultat të mirë në zgjedhje, por pa arritur të jetë në krye.

Fronti i Ri Popullor llogaritet se do të marrë deri në maksimumi 200 vende në parlament, shkruan BBC.

Në vend të dytë vjen Aleanca e Emannuel Macron ose partia e Marine Le Pen me deri në 170 vende. Fronti Kombëtar nuk pritet të marrë më tepër se 140 vende.

/Shqip.com