Sport Ndërkombëtar

Napoli befason Liverpoolin, Bayerni triumfon, Lewandowski shënon hat-trick

Dita e dytë e Champions League ka dhuruar një spektakël të vërtetë.

Napoli ka arritur që të befasojë Liverpoolin me një fitore bindëse 4:1.

Mikpritësit për pak sa nuk kaluan në avantazh në minutën e parë kur Victor Osimhen arriti në topin përpara Alisson Becker, por goditi pjesën e jashtme të shtyllës.

Napolit iu dha një penallti jo shumë kohë më vonë kur James Milner e goditi në zonë me Piotr Zieliński duke e dërguar Becker në rrugën e gabuar për të larguar skuadrën në Serie A përpara.

Skuadra e Serie A mori një penallti të dytë 11 minuta më vonë kur Virgil van Dijk faulloi Victor Osimhen në zonë, por këtë herë nigeriani goditi pikën dhe pa përpjekjen e tij të shpëtuar.

Liverpool ishte me fat që nuk humbi dy-zero kur Osimhen përfitoi nga një gabim i Joe Gomez për të vendosur topin në anën e portës për Khvicha Kvaratskhelia për të goditur, por Van Dijk u rikthye për të pastruar vijën.

Disa çaste më vonë, ata mbetën dy mbrapa kur André-Frank Zambo Anguissa rrëshqiti topin pranë shtyllës së afërt të Becker, pasi u rrëshqiti nga Zieliński.

Giovanni Simeone doli nga pankina për të dëmtuarin Osimhen për të shënuar golin e tret pak para pjesës së parë duke goditur në shtëpi nga krosimi i Kvaratskhelia.

Zieliński shtoi të katërtin në fillim të pjesës së dytë, por Luis Díaz u përgjigj disa çaste më vonë për mysafirët, duke prerë brenda në këmbën e tij të djathtë për t’u përkulur në këndin e poshtëm.

Fitore bindëse morri edhe Bayerni që mposhti Interin 2:0.

Leroy Sane e zhbllokoi rezultatin pas 25 minutave, duke vrapuar në pasimin e lartë të Joshua Kimmich përpara se të prekte, duke rrumbullakosur Andre Onanën dhe duke e çuar topin në portën e zbrazët.

Sané ishte shumë i përfshirë në të dytin, duke luajtur një-dy delikat me Kingsley Coman përpara se ta detyronte topin në portën për Danilo D’Ambrosio të kthehej në rrjetën e tij.

Barcelona edhe një herë tregoi formën e mirë që po kalon, duke fituar 5:1 përball Viktoria Plzen.

Barcelona kaloi përpara pas 13 minutash me Franck Kessié që shënoi golin e tij të parë për klubin nga brenda zonës, pasi Jules Koundé kishte goditur nga këndi në shtyllën e pasme.

Kampionët çekë menduan se kishin një mënyrë për t’u rikthyer në lojë kur Andreas Christensen u gjykua se kishte dhënë një penallti për një faull ndaj Jhon Mosquera me arbitrin që mbante një karton të kuq në dorë. Megjithatë, pasi u referua në monitorin e fushës, u mendua se Mosquera kishte faulluar fillimisht Christensen.

Robert Lewandowski e ngriti llogarinë e tij në Ligën e Kampionëve të Barçës me golin e dytë, duke u futur në këndin e poshtëm nga buza e zonës pasi u gjet nga Sergi Roberto.

Mysafirët dukej se ishin kthyer në lojë pak para pjesës së parë me Jan Sýkora me kokë krosimin e Vaclav Jemelka, vetëm që Lewandowski të rikthejë jastëkun e dy golave ​​me një goditje me kokë në shtyllën e largët, pasi u zgjodh nga Ousmane Dembélé.

Lewandowski përfundoi hat-trickun e tij në minutën e 68-të, duke e rrotulluar sërish topin në këndin e poshtëm, por këtë herë nga jashtë zonës.

Ferran Torres arriti në pesë pasi hodhi me breshëri topin e shijshëm të Dembélé në shtëpi./Shqip.com

Shqip.com
Çmimet e derivateve në Kosovë Çmimi maksimal i lejuar për secilin produkt të naftës.
  • Dizel: 1.60
  • Benzine: 1.33
  • Gas: 0.76
Sot : 28/09/2022