Art Jetese

Mungesa e dy vitaminave, shkakton rrathët e zinj

Në shumicën e rasteve, rrathët e zinj poshtë syve janë një problem kozmetik dhe jo mjekësor.

Në rast se nuk e dinit, venat periorbitale (enët e gjakut) nën sytë tuaj mund të duken më të theksuara në situata të caktuara, të tilla si sezoni i alergjive ose kushtet inflamatore.

Në përgjithësi, me kalimin e moshës, humbasim yndyrën poshtë syve.

Është një nga faktet që krijon këtë gjendje karakteristike rreth syve.

Këtu ka shumë fajtorë, nga qarkullimi i dobët, tek mungesa e vitaminave dhe lëndëve të tjera ushqyese.

Çfarë mangësi shkakton rrathë të errët nën sytë e lëkurës?
Mungesat e vitaminave të lidhura me rrathët e zinj përfshijnë vitaminën E, D, K, A dhe B12.

Përveç kësaj, mungesa e hekurit është gjithashtu një nga shkaqet kryesore.

Me sa duket, mungesa e hekurit mund të jetë shkaku i rrathëve të zinj rreth syve.

Kur trupi nuk merr mjaftueshëm hekur, ai pengon prodhimin e hemoglobinës, e cila është përgjegjëse për transportimin e oksigjenit në inde.

Mungesa e hekurit zakonisht manifestohet si anemi dhe njerëzit shpesh e injorojnë atë.

Simptomat më të zakonshme të mungesës së hekurit janë marramendja, lodhja, gulçimi dhe rrahjet e çrregullta të zemrës.

Mungesa e vitaminës K

Cila është lidhja midis rrathëve të zinj dhe vitaminës K?

Vitamina K1 rregullon koagulimin e gjakut, ndërsa vitamina K2 shërben për të transportuar kalciumin në vendet e duhura dhe për të kontrolluar nivelin e tij.

Diçka që ndihmon edhe në përthithjen e duhur të vitaminës D.

Ushqimet e pasura me vitaminë K janë domatja, lulelakra, panxhari dhe shega.

Po mungesa e vitaminës B12 dhe rrathët e zinj poshtë syve?
Një tjetër vitaminë për të cilën duhet të flasim është B12. Kjo vitaminë lidhet me hekurin dhe prodhimin e rruazave të kuqe të gjakut.

Kur nivelet e B12 janë të ulëta, ka të ngjarë të ndodhë mungesa e hekurit.

B12 gjithashtu ndihmon në formimin e palcës së eshtrave.

Në përgjithësi, vitaminat B janë jetike për metabolizmin dhe prodhimin e energjisë.

Ironikisht, nëse nuk i keni ato në trupin tuaj, ato mund të ndryshojnë modelet tuaja të gjumit, gjë që mund të përkeqësojë rrathët e errët rreth syve dhe ta bëjë lëkurën tuaj të duket e shurdhër.

Prandaj, sigurohuni që të përfshini në dietën tuaj mish, qumësht, perime me gjethe jeshile, domate, vezë, arra dhe ushqim deti.

/Shqip.com