Art Jetese

Mos e hudhni lëkurën e shalqirit, ja cilat efekte shëndetësore i ka?

Shalqini

Me rreth 92% ujë për racion, shalqiri është pa dyshim një nga ëmbëlsirat më freskuese dhe hidratuese të verës dhe një kënaqësi e vërtetë.

Shumica e njerëzve hanë qendrën e lëngshme dhe hedhin lëkurën e shalqirit, duke supozuar se pjesa e jashtme e fortë është e pangrënshme.

Megjithatë, rezulton se lëkura e shalqirit në fakt ka përfitime të shumta shëndetësore dhe është shumë e shijshme.

“Besojeni apo jo, ju mund dhe duhet të hani lëkurën e shalqirit”, thotë dietologia amerikane Brenna Wallace.

Në fakt, lëkura e shalqinit është përdorur që nga Egjipti i lashtë, thotë dietologia amerikane Ella Davar.

Përveç kësaj, me rritjen e ndërgjegjësimit për qëndrueshmërinë mjedisore dhe lëvizjen e mbeturinave zero, ajo thotë se konsumi i lëvores po bëhet gjithnjë e më i përhapur.

“Në gatim, ka gjithnjë e më shumë ide për të përdorur gjithçka, duke filluar nga perimet, për të mos humbur asgjë ose sa më pak të jetë e mundur, si majat e karotave, gjethet e panxharit, farat e papajas dhe lëkura e shalqirit”, thotë Davar.

Një gjë që duhet të keni parasysh përpara se të konsumoni është cilësia e produktit.

Davar rekomandon fruta të rritura organikisht që nuk janë trajtuar me herbicide ose pesticide.

Përfitimet e lëkurës së shalqirit

Nëse fruti plotëson standardet e cilësisë, Wallace thotë se pjesët e bardha dhe jeshile të shalqirit janë në fakt të pasura me lëndë ushqyese si magnez dhe kalium dhe kanë përfitime të shumta.

Është një burim i mirë i fibrave.

“Pjesa e bardhë e lëvozhgës është një burim i mirë i fibrave, të cilat ndihmojnë në tretje”, thotë Davar.

Një dietë e pasur me fibra mund të përmirësojë shëndetin e zorrëve dhe të ndihmojë në rregullimin e niveleve të kolesterolit dhe sheqerit në gjak.

Për shkak se lëkura përmban më pak sheqer dhe më shumë fibra sesa vetë shalqiri, kur hahen së bashku, ato ndihmojnë në ngadalësimin e përthithjes së sheqerit në zorrë, shpjegon Davar.

Kjo ndihmon në parandalimin e rritjeve të papritura të sheqerit në gjak.

“Lëvorja është gjithashtu shtëpia e një aminoacidi natyral të quajtur L-citrulline.

“Citrulina është treguar se ndihmon në uljen e presionit të gjakut tek të rriturit me hipertension si dhe përmirëson performancën atletike”, thotë Wallace.

Veshkat e konvertojnë këtë aminoacid jo thelbësor në një aminoacid tjetër, të quajtur L-arginine, si dhe një kimik të quajtur oksid nitrik, shpjegon Davar.

” Oksidi nitrik ndihmon në zgjerimin e venave dhe arterieve, duke lejuar rrjedhjen më të mirë të gjakut në zemër dhe muskuj,” thotë Wallace.

Mënyrat për të përdorur lëkurën e shalqirit

” Ngjashëm me kastravecin, lëkura e shalqirit mund të turshihet. Por për ata që nuk e pëlqejnë shijen e thartë apo shijen e turshive, ai rekomandon përzierjen e lëvozhgës në smoothie ose shtimin e saj në lëng”, thotë Wallace.

Për të bërë një pije freskuese të lëkurës së shalqirit, Davar sugjeron përzierjen e luleshtrydheve, akullit dhe lëngut të limonit me një ose dy feta shalqi (me lëkurë, sigurisht). Shtimi i mjaltit dhe xhenxhefilit është truku për ta bërë gjithçka më të shijshme.

/Shqip.com