Lajme

Ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut: Dialogu e vetmja rrugë drejt zgjidhjeve afatgjata

Ministri i Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani është takuar të shtunën në Ohër me Zëvendës Ndihmës Sekretarin Amerikan të Shtetit Gabriel Escobar dhe me emisarin e BE-së për dialog, Miroslav Lajçak.

Osmani ka thënë se “gjetja e një zgjidhjeje do të ketë ndikim pozitiv në marrëdhëniet ndërmjet dy vendeve, por edhe në dinamikën e përgjithshme rajonale”.

“Gjetja e një zgjidhjeje do të ketë ndikim pozitiv në marrëdhëniet ndërmjet dy vendeve, por edhe në dinamikën e përgjithshme rajonale dhe integrimin sa më të shpejtë në mekanizmat e bashkëpunimit europian dhe euroatlantik”, ka shkruar ai në Facebook.

Tutje, ai tha se dialogu mbetet e vetmja rrugë drejt zgjidhjeve afatgjata dhe të qëndrueshme, “gjë që kërkon guxim dhe gatishmëri për vendime shtetërore”.

/Shqip.com