Sport Ndërkombëtar

Milan – Napoli, lufta për vendin e parë në Serie A

Milani do të pres Napolin në “San Siro” në një ndeshje që mund të vendos kryesuesin e Serie A.

Napolit është aktualisht në krye të renditjes me 14 pikë, me Atalantën dhe kampionët në fuqi të Serie A, AC Milan, vetëm pas tyre për shkak të një dallim në golaverazh.

Milani ka arritur të qëndrojë në rrugën e duhur për të garuar për mbrojtjen e titullit, duke mposhtur Sampdoria-n 2-1 fundjavën e kaluar.

AC Milan shkon në këtë përballje pas një fitoreje 3-1 ndaj Dinamo Zagrebit në fazën e grupeve të UEFA Champions League me golat e shënuar nga Olivier Giroud, Alexis Saelemaekers dhe Tommaso Pobega.

Kjo ishte fitorja e tyre e parë në kompeticionin kryesor të Evropës në nëntë vjet. Skuadra e Stefano Piolit do të jetë plot besim.

Napoli, nga ana tjetër, e ka nisur me fluturim sezonin e tyre të ri.

Në të vërtetë, të sapoardhurit Kim Min-jae, Khvicha Kvaratskhelia, Tanguy Ndombele dhe Giacomo Raspadori kanë janë ringjallur në Napol, me Kvaratskhelia që kryeson listat e klubeve me katër gola.

Napoli bëri një paraqitje me pesë yje jashtë fushe kundër gjigantëve skocezë Rangers fundjavën e kaluar, me golat e Matteo Politano, Raspadori dhe Ndombele që përfunduan një fitore gjithëpërfshirëse 3-0 për  Gli Azzurri./Shqip.com

Shqip.com
Çmimet e derivateve në Kosovë Çmimi maksimal i lejuar për secilin produkt të naftës.
  • Dizel: 1.60
  • Benzine: 1.33
  • Gas: 0.76
Sot : 28/09/2022