Art Jetese

Metodat për të fjetur më mirë nëse jeni të prekur me ndonjë virus

Është ftohtë dhe është errësirë, kolli dhe ftohjet janë të shfrenuara – dhe duket sikur të gjithë aktualisht janë të rraskapitur.

Mes kësaj sfide shëndetësore sezonale, gjetja e mënyrave efektive për të fjetur kur janë temperaturat e ulëta ka një rëndësi krejtësisht të re.

Mungesa e mbylljes së syve mund të ndikojë në aftësinë tuaj për t’i luftuar viruset, ndërsa kolla, kongjestioni dhe simptoma të tjera mund të ju mbajnë zgjuar natën dhe të pengojnë shërimin tuaj. Është me të vërtetë një situatë e vështirë.

Kollitjet e thata, me gudulisje dhe hundët e bllokuara në veçanti mund të prishin gjumin, të vështirësojnë frymëmarrjen dhe shpesh përkeqësohen nga një pozicion i shtrirë. Ethet, të dridhurat, dhimbjet e trupit, djersitjet e natës dhe dhimbjet e përgjithshme ose specifike, si dhimbja e veshit, mund të shtojnë gjithashtu makthin e përpjekjes për të fjetur. Disa viruse mund ta bëjnë edhe gjumin më të vështirë. Për shembull, Covid-i tani mund të shkaktojë pagjumësi dhe të përkeqësojë çrregullimet e gjumit, si në afat të shkurtër ashtu edhe në atë afatgjatë.

Me çdo infeksion, ia vlen të pushoni sa më shumë që të jetë e mundur për të ndihmuar simptomat të zgjidhen më shpejt dhe më plotësisht. Firma e teknologjisë së gjumit Simba, është bashkuar me eksperten e gjumit, Lisa Artis në The Sleep Charity, për të gjetur mënyrat më të mira për të fjetur të qetë këtë dimër.

“Gjumi është një pjesë e rëndësishme e parandalimit dhe rimëkëmbjes së sëmundjeve, pasi mbështet funksionin optimal të sistemit tonë imunitar”, shpjegoi Lisa Artis ekskluzivisht për The Mirror.

“Higjiena e mirë e gjumit është edhe më e rëndësishme kur jemi të sëmurë, që do të thotë të mbajmë dhomën e gjumit në temperaturën dhe lagështinë e duhur dhe të reduktojmë zhurmën dhe shqetësimet e dritës. Ju madje mund ta gjeni veten që keni nevojë të shkoni në shtrat më herët se koha e zakonshme e gjumit. Dremitja gjatë ditës – veçanërisht vonë pasdite – mund të ndërhyjë në ritmin tonë të natës, megjithatë, kur jemi të sëmurë, është e rëndësishme të marrim pushimin që na nevojitet. Të shkosh në shtrat për t’u çlodhur mund të bëjë një ndryshim të vërtetë në mënyrën se si trupi përballet me një ftohje të rëndë ose virus”.

Kthejeni pozicionin tuaj të rregullt të gjumit

Në momentet e shqetësimit, edhe rregullimet më të vogla mund të bëjnë një ndryshim të rëndësishëm në cilësinë e gjumit tuaj. Gjumi anash është pozicioni më i popullarizuar i gjumit, veçanërisht për gratë, por mund të çojë në bllokim të hundës, veshëve dhe sinuseve. Gjumi i shtrirë me kurriz – ku pjesa e sipërme e trupit është ngritur më lart se pozicioni normal i gjumit të sheshtë – zakonisht është pozicioni më i mirë i gjumit për të menaxhuar simptomat e ftohjes së kokës dhe kollën me gjoks.

Shijoni rutinën tuaj të gjumit

Inhalimet me avull mund të jenë shumë efektive në pastrimin e rrugëve të frymëmarrjes dhe në zbutjen e infeksioneve të frymëmarrjes së poshtme dhe të sipërme. Për këtë qëllim mund të blini pajisje të dedikuara si inhalatorët me avull, por është po aq efektive të mbushni një tas të madh me ujë të sapo vluar, të shtoni disa pika vaj eukalipti, të mbuloni kokën dhe tasin me një peshqir dhe të merrni në frymëmarrje të gjata e të thella.

Mbani ajrin e pastër të rrjedhë

Një politikë në ajër të hapur mund të frenojë përhapjen e defekteve në dimër, por duke pasur parasysh kostot e larta të energjisë mund të duket e kundërt të mbash një dritare të hapur. Por temperaturat më të ftohta të dhomës së gjumit midis 16 dhe 18 gradë Celsius janë të dobishme për gjumë të thellë. Megjithatë, është gjithashtu e rëndësishme të qëndrojmë ngrohtë kur jemi të sëmurë, kështu që pastruesit e ajrit HEPA mund të ndihmojnë duke pastruar ajrin nga viruset, ndotja dhe alergjenët, që do të thotë se nuk do t’ju duhet të hapni asnjë dritare dhe në këtë mënyrë duke e mbajtur dhomën e gjumit të pjekur.

Vendosni një pastrues të ajrit

Ajri i thatë i dhomës së gjumit mund të irritojë gjoksin, fytin dhe rrugët e frymëmarrjes. Një lagështues mund të rivendosë lagështinë në një atmosferë të tharë, e cila mund t’ju ndihmojë të merrni frymë më lehtë gjatë natës dhe madje të ndihmojë në lehtësimin e bllokimit, shkruan Mirror.

/Shqip.com