OP-ED Kolumne

Mbi dy dekada pas luftës, Rusia vazhdon luftën informative kundër UÇK-së

Ish-krerët e UÇK-së
Ish-krerët e UÇK-së
Arbesa Hoxha - Dobrunaj
Arbesa Hoxha - Dobrunaj

Publikuar:

Lufta informative, propaganda speciale, infiltrimi rus në institucionet e BE-së kanë prodhuar akuza të tmerrshme për Ushtrinë e Ukrainës për marrjen e organeve njerëzore për tregun e zi, të ngjashme me akuzat e bëra nga famëkeqi Konstandin Kosachev kundër Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës (UÇK), në fund të viteve 1998-1999.

Ky shembull i kopjes së informative për komunitetin ndërkombëtar dhe zyrtarët evropianë paraqet një akuzë të tmerrshme që nuk mund të lihet pa vëmendje. Pika e akuzës nuk është tema e saj, përkatësisht trafikimi i paligjshëm i qenieve njerëzore, por vërshimi i BE-së dhe institucioneve të tjera me “bothsideism” dhe “kundër-narrativë” që dëmton luftën e Ukrainës.

Shembulli i Kosovës tregon të gjitha hapat e ndërmarra për procesin e gjatë dhe të dhimbshëm të “pastrimi të emrit” me gjykatat e BE-së dhe ato ndërkombëtare që do të shfaqen përfundimisht në të ardhmen. Kryeministri i Shqipërisë në vitin 2022, paralajmëroi për këtë me rastin e referimit në Rezolutën 1782 të Kuvendit, ku kërkoi nga APKE-ja një raport vijues në lidhje me hetimin e akuzave për trajtim çnjerëzor të njerëzve dhe trafikim të paligjshëm të organeve njerëzore në Kosovë. Ai përmendi se Zelenskyi nuk duhet të habitet nëse BE-ja do ta ndjek penalisht ashtu siç e ndoqën penalisht ish-presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi, për luftën e viteve 1998-1999.

Në dekonstruksionin e skenarit të Kosovës, ngjashmëritë janë të dukshme. Kanë kaluar tre vjet që kur ish-presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, deklaroi dorëheqjen e tij si përgjigje ndaj ftesës së Gjykatës Speciale. Gjykata Speciale e ka akuzuar atë dhe bashkëluftëtarët e tij për trafik organesh gjatë Luftës së Kosovës. Thaçi është ende në burg, së bashku me dy ish-kryetarët e Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli dhe Jakup Krasniqi, si dhe ish-deputetin Rexhep Selimi. Në qindra e mijëra aktakuza të prokurorëve, nuk përmendet trafikimi i qenieve njerëzore. Pra, e gjithë strategjia nuk kishte të bënte me organet e njeriut, por me ndryshimin e narrativës.

Edhe pse dukuritë e krijimit të Gjykatës Speciale janë mjaft të vështira për t’u shpjeguar, ajo ka një fillim. Propaganda ruse u angazhua për të sfiduar pavarësinë e shtetit të Kosovës menjëherë pas shpalljes së pavarësisë së tij në shkurt 2008. Rezoluta e sponsorizuar nga eurodeputeti rus Konstandin Kosachev, e cila bazohej në librin e Carla del Pontes “Gjuetia: Unë dhe kriminelët e luftës”, ishte hapi i parë drejt krijimit të kësaj gjykate.

Kosova shpalli pavarësinë e saj më 17 shkurt 2008, por më 15 prill të po këtij viti, Kosachev në Këshillin e Evropës sponsorizoi rezolutën e quajtur “Trajtimi çnjerëzor i njerëzve dhe trafikimi i paligjshëm i organeve njerëzore në Kosovë”, d.m.th. ish-udhëheqësit e UÇK-së bazohen në këtë rezolutë, të cilën e shpjeguam në artikujt e mëparshëm, më vonë u pasua nga raporti 60 faqesh i senatorit zviceran dhe politikanit kontrovers, Dick Marty.

Një gjë e tillë po ndodh aktualisht edhe në Ukrainë. Zëdhënësja e MPJ-së ruse, Maria Zaharova, së fundmi në një artikull të botuar në një gazetë ruse ‘Rasiyskaya Gazeta’ thotë se Ukraina së bashku me krerët e UÇK-së janë të përfshirë në trafikun e organeve. Pavarësisht se sa absurde është deklarata, ajo është gjithsesi tronditëse sepse liderët e UÇK-së aktualisht po gjykohen në Hagë në bazë të një rezolute të rreme të Këshillit të Evropës që u sponsorizua nga eurodeputeti rus Kosachev, 15 vjet më parë. Përderisa MPJ ruse i implikon në trafikun e organeve në Ukrainë, për më tepër Zaharova në këtë shkrim thotë se UÇK-ja ende vepron, por me një emër tjetër. Mediat serbe u siguruan shpejt që ta vendosnin atë si titull në faqet e tyre të para pas kësaj. E gjithë ajo që thuhet në artikullin e Maria Zaharovës për përpjekjen për të përfshirë liderët e UÇK-së në transplantin e paligjshëm të organeve, do t’i tingëllojnë të njohura kujtdo që ka ndjekur gjykimin e liderëve të UÇK-së nga Gjykata Penale Ndërkombëtare për ish-Jugosllavinë.

Përpjekjet e rusëve për të ndryshuar historinë e luftës në Kosovë dhe për të rishikuar krimet serbe janë të gjata. Në përvjetorin e bombardimeve të NATO-s, ambasada ruse në Afrikën e Jugut, përmes një postimi në platformën ‘Twitter’, ka keqpërdorur imazhin e një nëne refugjate kosovare që i jep gji foshnjës së saj të arratisur nga lufta në vitin 1999, duke e paraqitur atë si një grua serbe që po arratiset nga bombardimet e NATO-s, falsifikimi i fotos është paraqitur në rrjetet sociale nga vetë autori.

Përveç deformimit të historisë dhe ngjarjeve të luftës, propaganda ruse ka qenë e papenguar në Kosovë edhe për ngjarjet në Veri të Mitrovicës, duke u përpjekur të përdorë propagandën për të rritur tensionin. Në Kosovë mund të themi se aktualishtnuk ka mekanizma të qëndrueshëm për të luftuar propagandën ruse dhe serbe kundër shtetit të Kosovës.

Lufta informative depërton në BE dhe institucione të tjera ndërkombëtare jo me qëllim të paraqitjes së provave për trafikimin e paligjshëm të organeve njerëzore, por për të filluar ndryshimin e narrativës si hapi i parë në një luftë informacioni që do të vijë gjatë. Ofensiva dezinformuese kundër Kosovës nga Rusia përsëritet edhe me Ukrainën. Kjo nuk duhet të injorohet nga autoritetet përkatëse qeveritare. Për Kosovën pati pasoja të rënda, të përfunduara me arrestimin e krerëve të shtetit dhe drejtuesve të tjerë të shquar të UÇK-së. Paralajmërimi i Edi Ramës duhet marrë seriozisht.

Arbesa Hoxha – Dobrunaj është kolumniste e rregullt e Institutit Lansing

/Shqip.com