Sport Ndërkombëtar

Mbappe gati të vendos për të ardhmen

Sulmuesi i Paris Saint-Gemain, Kylian Mbappe thuhet se është në prag të vendosjes për të ardhmen e tij, pasi afati kalimtar i janarit po përfundon.

Sipas Diario AS, Mbappe është afër një vendimi për të ardhmen e tij dhe i ka thënë PSG-së se do ta dinë vendimin e tij në ditët në vijim, të paktën brenda dy javëve të ardhshme.

Ndërsa ka pasur pak siguri për të ardhmen e tij në tërësi, ka pasur një linjë relativisht të qëndrueshme raportimi se vendimi do të merret shumë më shpejt se sa ishte herën e fundit që kontrata e tij po mbaronte, kur saga u zgjat në qershor.

Ka pasur raporte të ndryshme për Mbappen dhe bisedimet e tij me Real Madridin dhe PSG-në.

Gazeta AS pretendon se PSG nuk ka vënë në tavlonë një ofertë zyrtare për Mbappen, por i ka kërkuar që fillimisht t’u tregojë nëse do të rinovojë marrëveshjen apo jo. Raporte të tjera thonë se ai do të fitojë afërsisht njësoj siç do të fitonte aktualisht duke qëndruar në PSG, rreth 50 milionë euro në sezon.

Ndërkohë Real Madridi është i prirur të mbajë kërkesat e tij nën kontroll dhe dëshiron që paga e tij të jetë më afër atyre të Jude Bellingham apo Vinicius Junior.

Ata do ta bënin atë lojtarin më të paguar në skuadër, por nuk do të fitonte mbi 30 milionë euro në vit. Los Blancos e kanë Mbappen si objektivin e tyre kryesor, por nuk do ta thyejnë bankën për të dhe as nuk duan të lihen në altar si herën e kaluar.

Mediumi El Desmarque raportoi kohët e fundit se Real Madridit iu kërkua të vendoste 50 milionë euro në tavolinë plus një bonus nënshkrimi prej 175 milionë euro për Mbappen, shifra të cilave ai mund të jetë në distanca goditëse në PSG, por Real Madrid apriori nuk do t’i afrohet.

Me Mbappen, pasiguria vazhdon të mbretërojë. Sulmuesi francez edhe një herë duket se i ka të dyja klubet të varura në fjalën e tij.

Liverpool raportohet se është gjithashtu i interesuar, por nga një distancë me pak raporte serioze nga Franca që mendojnë një më shumë për të. Real Madridi ka qenë i etur për të dhënë mesazhin se ata po shikojnë sulmues të tjerë, por nuk ka dyshim se ai mbetet zgjedhja numër 1.

/Shqip.com