Sport Ndërkombëtar

Lojtari kroat pritet të ndjekë veprimet e yjeve tjera, largohet në Arabinë Saudite

Real Madridi e zgjati kontratën e Luka Modric këtë verë për një sezon shtesë, me 38-vjeçarin nën përshtypjen se ai do të mbetet një pjesë vendimtare e skuadrës së Carlo Ancelottit.

Megjithatë, deri më tani nuk ka ndodhur kështu. Ndërsa Modric luajti një rol të rëndësishëm në rikthimin e Los Blancos kundër Barcelonës në El Clasico e fundit, por në përgjithësi, ai ka mbetur në stol që kur u tërhoq në pjesën e parë në derbin e Madridit.

Sezonin e kaluar, Modric mbeti titullar për Ancelottin, por ai e ka filluar ndeshjen në vetëm 6 nga 16 ndeshjet e këtij sezoni, duke arritur vetëm 617 minuta në ato ndeshje. Ndërsa ishte në detyrë në Kroaci, Modric diskutoi publikisht edhe pakënaqësinë e tij me situatën.

Sipas Rudy Galletti, kjo ka inkurajuar dy skuadra të Arabisë Saudite që ta ndjekin atë në afatin kalimtar të janarit. Ai tashmë ishte subjekt i interesit në verë, por hodhi poshtë një kontratë të madhe për të qëndruar në Santiago Bernabeu.

Këtë dimër, Al Ittihad dhe Al Ahli janë të interesuar për Modric, por në ndryshim nga vera do të duhet leja e Real Madridit nëse duan të bëjnë marrëveshjen menjëherë.

Një dëmtim i Aurelien Tchouameni pritet ta mbajë jashtë fushe për dy muaj, gjë që duhet të zvogëlojë disi shqetësimet e Modric. Eduardo Camavinga do të shkojë më thellë në pikën e mesfushorit mbrojtës, që do të thotë se Modric do të bëhet alternativa e parë në mesfushë pas Toni Kroos dhe Fede Valverde.

Duket më shumë gjasa që Modric ta shpëtojë largimin e tij për në fund të sezonit, por padyshim që Arabia Saudite do të vendosë shumë para në tryezë për ta bindur atë të kundërtën.

/Shqip.com