Rama i del në mbrojtje Kurtit pas marrëveshjes për targat

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama i ka dalur në mbrojtje kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit lidhur me marrëveshjen e fundit me Serbinë për targat. Përmes një postimi në Twitter, Rama ka thënë që nuk është aspak dakord me sulmet që po iu bëhen Kurtit. “S’jam aspak dakord me sulmet ndaj Albin Kurtit pas marrëveshjes së … Continued

Tahiri: Praktikë e gabuar mospublikimi i marrëveshjës për targat

Ish-kryenegociatorja për dialogun Kosovë-Serbi, Edita Tahiri ka thënë se është praktikë e gabuar  mospublikimi i marrëveshjes së arritur në mes Kosovës dhe Serbisë për targat. Përmes një postimi në Twitter, Tahiri ka thënë se kjo është praktikë e lehtësuesve të dialogut, Josep Borrellit dhe Miroslav Lajçakut. “Praktikë e gabuar e lehtësuesve të Dialogut të Brukselit … Continued

Vogel: Marrëveshja për targat është e përkohshme

Bashkëpunëtori i Këshillit për Politika e Demokratizimit nga Brukseli, Toby Vogel ka thënë se rëndësia e marrëveshjes për targat në mes Kosovës dhe Serbisë ndihmon në qetësimin e situatës aktuale. Në një intervistë për REL, Vogel ka thënë se kjo është vetëm një marrëveshje e përkohshme në mënyrë që të përqendrohen palët në perspektivë të … Continued

Abbott: Serbët të kthehen në institucione

Ambasadori i Britanisë së Madhe, Nicolas Abbott ka reaguar sërish pas arritjes së marrëveshjes mes Kosovës dhe Serbisë. Ai ka thënë se marrëveshja për targat, do të jetë veçanërisht një lehtësim për banorët në veri të Kosovës. Diplomati anglez ka shpërndarë reagimin e ministrit për Evropë të Britanisë së Madhe, Leo Docherty, ndërsa ka kërkuar … Continued

Kurti: Nuk ka kohë për ambicie të vogla, është koha për hapa të mëdhenj

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti ka folur edhe njëherë për arritjen e marrëveshjes midis Kosovës dhe Serbisë. Për mes një postimi në Twitter, Kurti është shprehur se nuk ka kohë për ambicie të vogla, por është koha për hapa të mëdhenj. Për mes një postimi në Twitter, Kurti është shprehur se nuk ka kohë për … Continued

BE pret formimin e Asociacionit dhe kthimin e serbëve në institucione

Zëdhënësi i BE-së, Peter Stano, në një konferencë për media gjatë ditës së sotme ka thënë se pritjet e BE-së lidhen me përmbushjen e marrëveshjeve ekzistuese, raporton Tanjug. “Kthimi i serbëve të Kosovës në institucione është njëra nga pritjet themelore të BE-së, e njëjta vlen edhe per formimin e Asociacionit të Komunave Serbe”, ka thënë Stano. … Continued

Kurti: Borelli ka ndryshuar deklaratën, ne nuk kemi lëvizur nga qëndrimet tona

Kreu i Qeverisë së Kosovës, Albin Kurti, në seancën e Kuvendit ka thënë se deri te arritja e marrëveshjes me Serbinë për targat ka ardhur si pasojë e ndryshimit të deklaratave nga Josep Borell. Sipas tij kjo nuk është marrëveshje vetëm për targat, por është shumë më e rëndësishme e arritje e madhe për shtetin … Continued

Vuçiq: Po na kërkojnë njohje reciproke, s’jemi të interesuar

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq është deklaruar për herë të parë pas marrëveshjes së mbrëmshme për targat mes Kosovës dhe Serbisë. Ai mes tjerash ka thënë se Parlamenti Evropian po të mërkurën miratoi një rekomandim, e jo një rezolutë përmes së cilës i kërkohet Serbisë ta njohë pavarësinë e Kosovës. “Rekomandimet e Parlamentit Evropian thonë … Continued

Hovenier: Vlerësojmë qasjen konstruktive, marrëveshja Kosovë-Serbi e rrit sigurinë

Krasniqi- Kurtit: A do të rikthehen serbët në institucionet e Kosovës

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi në seancën e Kuvendit të Kosovës ka folur për arritjen e marrëveshjes midis Kosovës dhe Serbisë. Sipas Krasniqit për këtë marrëveshje është bërë një dramë e madhe por që është shumë mirë që më në fund kemi një dakordim me aleatët e Kosovës. Më tutje Krasniqi i … Continued