Lajçak: Procesi i Berlinit është mundësi e mirë për vendet e Ballkanit Perëndimor

Emisari i Bashkimit Evropian për dialogun në mes Kosovës dhe Serbisë, Miroslav Lajçak ka fol lidhur me Samitin e sotëm për Procesin e Berlinit. Përmes një postimi në Twitter, Lajçak ka thënë se Procesi i Berlinit është një mundësi e mirë e bashkëpunimit të ngushtë rajonal. “Samiti i sotëm i Procesit të Berlinit ishte një … Continued

Çka përmbajnë tri marrëveshjet e nënshkruara në Procesin e Berlinit?

Pas shumë vitesh bllokade, qytetarët e Kosoëvës dhe ata të Bosnje e Hercegovinës, do të mund të lëvizin pa regjim vizash. Dy vendet e lartpërmendura, Shqipëria, Maqedonia e Veriut, Mali i Zi dhe Serbi janë pjesë e nënshkrimit të tri marrëveshjeve të nënshkruara në kryeqytetin gjerman, ku nikoqir ishte kancelari Olaf Scholz. Bazuar në rregullat … Continued

Osmani: Marrëveshjet e arritura do të kontribuojnë në forcimin e bashkëpunimit me BE-në

Sot gjatë ditës në Berlin po zhvillohet samiti I radhës. Në këtë samit u nënshkruan tri marrëveshje. Lidhur me nënshkrimin e tyre ka ardhur edhe reagimi nga ana e presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani. Sipas Osmanit, marrëveshjet e arritura do të kontribuojnë në forcimin dhe bashkëpunimin me BE-në. “Presidentja e Republikës së Kosovës ka mirëpritur … Continued

Kurti: Marrëveshja me Serbinë do ta ketë patjetër njohjen reciproke në qendër

Në fjalën e tij ai është shprehur se samiti i Berlinit është shumë i rëndësishëm. “I nënshkruam tri marrëveshje që ka dy vjet që negociohen, bëhet fjalë për marrëveshjen për qarkullim të lirë në të gjitha 6 shtetet e Ballkanit Perëndimor me karta të identitetit apo me letërnjoftime, pastaj bëhet fjalë për marrëveshjen e cila … Continued

Kurti: Gazi i lirë i Rusisë është i kushtueshëm për sigurinë e Evropës

Nënshkruhen tri marrëveshjet në Samitin e Berlinit

Liderët e gjashtë vendeve të Ballkanit Perëndimor kanë nënshkruar tri marrëveshjet e parapara në Samitin e Berlinit. Por, cilat janë marrëveshjet që synojnë të përafrojnë vendet e këtij rajoni? Njëra ndër tri ujditë ka të bëjë me njohjen reciproke të kartave të identitetit, tjetra ka të bëjë me njohjen e ndërsjellë të diplomave universitare dhe … Continued

Der Leyen: Më vjen mirë që gjithë liderët e Ballkanit janë mbledhur në Berlin

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, ka reaguar pas takimit në Samitin e Berlinit. Ajo ka shkruar se i vjen mirë që të gjithë partnerët e Ballkanit Perëndimor gjinden në Berlin, një javë pas vizitës së saj në rajon. Presidentja Leyen, shprehet se integrimi ekonomik fillon me energjinë. “Paketa jonë e Mbështetjes së … Continued

Abazoviq: Po i afrohemi edhe më shumë vlerave të BE-së

Në samitin e Berlinit si përfaqësues i Malit të Zi, po merr pjesë kryeministri Dritan Abazoviq. Përmes një postimi në rrjetin social në Facebook, Abazoviq është shprehur se me këtë proces shtetet e Ballkanit po i afrohen edhe më shumë vlerave të BE-së. “Po krijojmë një rajon më të mirë e më të integruar, edhe … Continued

Ish-kryenegociatorja Tahiri: Sot mori fund projekti hegjemon i “Ballkanit të Hapur”

Ish-kryenegociatorja e Kosovës në bisedimet me Serbinë, Edita Tahiri, ka thënë se sot mori fund projekti hegjemon serb “Ballkani i Hapur” dhe se një herë e përgjithmonë mbizotëroi procesi i Berlinit. Përmes reagimit në Facebook, Tahiri shkruan se tandemi i çuditshëm “Rama-Vuçiq” ka prodhuar një projekt të dëmshëm serbo-rus. “Per ngarendesit e ‘Ballkanit te hapur’ … Continued

Kurti takohet me Borrellin e Lajcakun, diskutohet për marrëveshjen finale me njohje reciproke

Në vigjilje të takimit të Samitit të Berlinit, kryeministri Kurti ka takuar dy përfaqësuesit evropian që janë të deleguar e të infiltruar në çështjen e Kosovës. Kurti përmes Twitterit, ka njoftuar se është takuar me Josep Borell dhe Miroslav Lajcak. Tutje ai njofton se në takim është diskutuar Marrëveshja Kornizë e përqendruar në njohjen reciproke … Continued