Pas barrikadave, a do të arrihet marrëveshja në mars të vitit 2023?

Barrikadat dhe tensionet e fundit në Veri të Mitrovicës, duket se e kanë shtyrë afatin e fundit të një marrëveshjeje përfundimtare. Lajçak, thotë se ujdia Kosovë-Serbi duhet të arrihet deri në fillimin e 2024. Kurti që kishte qejf ta potenconte se për herë të parë ka një afat, shpresonte që marrëveshja do të arrihej në … Continued

Hapen pikëkalimet kufitare në Jarinje dhe Bërnjak, largohen të gjitha barrikadat

Pikat kufitare në Jarinje dhe Bërnjak të cilat kanë qenë të mbyllura për shkak të barrikadave të vendosura në veri të Kosovës, janë liruar plotësisht dhe është mundësuar liria e lëvizjes. Krahas kësaj, Policia e Kosovës, ka njoftuar se barrikadat e vendosura në atë pjesë, janë larguar ashtu siç ishin vendosur. “Bazuar në informacionet e … Continued

Ish-komandanti i KFOR-it: Është duruar gjatë retorika luftarake e Serbisë

Ish-komandanti i KFOR-it, Erhard Buhler, ndërkombëtarët e kanë duruar gjatë retorikën luftarake të Serbisë Në një intervistë për DW, Buhler ka thënë se këto situata në Kosovë po i shkakton edhe Prishtina me papajtueshmëri kështu, duke lënë fajtore të dy qeveritë. “Po, mendoj se bashkësia ndërkombëtare e ka duruar tepër gjatë retorikën luftarake nga Serbia. Por … Continued

Çka e pret Kosovën dhe Serbinë në vitin 2023?

Drejtori i Qendrës së Beogradit për Çështje Ndërkombëtare dhe Siguri (Fondi ISAC), Igor Novakoviq, nuk është optimist sikurse  është ndërmjetësuesi evropian për dialogun, Miroslav Lajçak, se një marrëveshje mes Serbisë dhe Kosovës mund të arrihet vitin e ardhshëm. “Ata kanë bërë një propozim franko-gjerman që u mor nga Bashkimi Evropian, por për të arritur diçka … Continued

Vonesa në largimin e barrikadave, kujt i pengoi heqja e tyre?

Politiologu nga Mitrovica e Veriut, Ognjen Gogiq ka vlerësuar se në veri janë disa elemente ekstreme të cilat nuk janë nën kontrollin e Beogradit dhe nuk iu konvenon heqja e barrikadave. Për REL, Gogiq tha se, një shenjë e kësaj është nisja me vonesë e largimit të barrikadave. Gogiq thotë se ekzistojnë grupe që nuk janë … Continued

Dy pika kufitare ende të mbyllura në Kosovë

Edhe pse ka filluar heqja  e barrikadave në veri, edhe mëngjesi i së premtes i zën dy pikat kufitare ende të mbyllura. Duke u bazuar në përditësimet e Qendrës Kombëtare për Menaxhim Kufitar, Jarinja dhe Bërnjaku nuk kanë qarkullim. Ndonëse edhe pak kilometra nga Merdara kishte barrikada, normaliteti është kthyer në këtë pikë kufitare. Vlen … Continued

Fajon: Shpresojmë se do të ketë zgjidhje për Kosovën, Asociacioni duhet të formohet

Ministrja e Jashtme e Sllovenisë, Tanja Fajon ka folur lidhur me situatën në Kosovë. Fajon cilësoi se duhet të formohet edhe Asociacioni i Komunave me Shumicë Serbe. “Gjëja më e rëndësishme është që të dy palët të tregojnë një qëndrim konstruktiv dhe të gjejnë një zgjidhje sa më parë të jetë e mundur që do … Continued

Hill: Duam zgjedhje politike për ta qetësuar situatën në Kosovë

Ambasadori i Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Serbi, Christopher Hill ka thënë se ajo që duan ata është një zgjedhje politike për të qetësuar gjithçka dhe për të kthyer në një gjendje normale. Përmes një emisioni në Serbi, Hill tha se është i shqetësuar lidhur me krizat që po ndodhin në mes Kosovës dhe Serbisë. … Continued

Haziri: Largimi i barrikadave nuk ishte vendim i Kurtit as i Vuçiqit

Nënkryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lutfi Haziri ka thënë se vendimi për largimin e barrikadave nuk ishte as i kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit dhe as i Presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiq. Përmes një postimi në Facebook, Haziri tha se këtë e bënë partnerët e popullit të Kosovës. “Veriu i Kosovës nga jonormalja drejt … Continued

Largohet barrikada në Lagjen e Boshnjakëve

Barrikada e vendosur në Lagjen e Boshnjakëve në Mitrovicë është larguar plotësisht. Pas orës 20:00 janë larguar edhe mjetet e fundit nga rruga afër Shkollës së mesme teknike në këtë lagje. Krahas kësaj, heqja e barrikadave ka filluar edhe në pjesët e tjera në veri të vendit ku ishin vendosur gjithsej 12. Por edhe pse … Continued