Shefi i politikës së jashtme të BE-së: Sanksionet nuk kanë për qëllim ndryshimin e regjimit në Rusi

Shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian, Josep Borrell, tha se sanksionet e vendosura si rezultat i luftës në Ukrainë nuk kanë të bëjnë me kërkimin e ndonjë ndryshimi të regjimit në Rusi. “Ne nuk jemi për ndryshimin e regjimit. Sanksionet nuk janë për të provokuar një ndryshim regjimi në Rusi”, tha Borrell. “Përkundrazi, sanksionet … Continued

Macron i shqetësuar për sigurinë bërthamore në Ukrainë

Presidenti francez, Emmanuel Macron tha të premten se është jashtëzakonisht i shqetësuar për rreziqet për sigurinë bërthamore. Macron shtoi se Franca, së bashku me partnerët e saj ndërkombëtarë, kanë bërë thirrje për një takim urgjent të Këshillit të Sigurimit të OKB-së për këtë çështje. “Presidenti i Republikës dënon fuqishëm çdo sulm ndaj integritetit të objekteve … Continued

Rusia ka bllokuar Facebook-un brenda vendit

Rusia njoftoi të premten se po bllokon Facebook brenda vendit,  sipas  rregullatorit të saj të komunikimit.  “Në mars 2022, u mor një vendim për të bllokuar aksesin në rrjetin Facebook (në pronësi të Meta Platforms, Inc.) në Federatën Ruse”, thuhet në deklaratë. Presidenti i Meta-s, Nick Clegg iu përgjigj ndalimit, duke thënë se kompania po bënte “gjithçka … Continued

Ministri i Jashtëm ukrainas: Mos e lejoni Putini ta kthejë Ukrainën në Siri

Ministri i Jashtëm ukrainas, Dmytro Kuleba, ju ka thënë ministrave të jashtëm të NATO-së, që nuk duhet të lejojnë Putinin ta kthejë Ukrainën në Siri. Përmes një video-mesazhi në Twitter, Kuleba, është drejtuar duke thënë “veproni tani para se të jetë vonë”. “Ne jemi gati të luftojmë. Ne do të vazhdojmë të luftojmë. Por ne … Continued

Tre komandantë rusë janë vrarë në Ukrainë

Të paktën tre komandantë rusë janë vrarë pasi mendonin se duhej të afroheshin më pranë vijës së frontit, thonë zyrtarët perëndimorë. Ata thonë se zëvendëskomandanti i Ushtrisë së 41-të të Armëve të Kombinuara u vra nga snajper. Një komandant divizioni dhe një komandant regjimenti janë vrarë gjithashtu. Komandantët rusë kanë ecur më tej për të … Continued

Zelensky flet me Erdoganin: E informova për terrorizmin nuklear nga Federata Ruse

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, ka falënderuar për mbështetjen e palëkundur Turqinë. Zelensky përmes një postimi në Twitter ka bërë të ditur se ka biseduar me Presidentin e Turqisë, Erdogan. “E informova për agresionin e vazhdueshëm dhe terrorizmin nuklear nga Federata Ruse. Ne duhet t’i japin fund armiqësive”, ka shkruar Zelensky./Shqip.com Held regular talks with … Continued

Parlamenti lejon konfiskimin e aseteve ruse në Ukrainë

Parlamenti i Ukrainës i ka dhënë dritë të gjelbërt institucioneve tjera që të konfiskojnë asetet të cilat janë në pronësi të shtetit rus apo asete të cilat janë në pronësi të shtetasve rusë raporton BBC. Tani Qeveria në Kiev mund të listojë asetet të cilat dëshiron t’i kthejë në pronësi të saj por fillimisht duhet … Continued

Ushtria ukrainase publikon bilancin e luftimeve kundër forcave ruse

Ushtria e Ukrainës insiston se Rusia është duke pësuar humbje të mëdha në territorin e saj. Sipas ushtrisë ukrainase brenda 8 ditëve të luftimeve janë vrarë  9 mijë e 166 ushtarë rusë.  Ndërkaq janë shkatërruar 33 aeroplanë luftarak si dhe 33 helikopterë.  Kurse janë shkatërruar 939 automjete të blinduara, 404 mjete transportuese si dhe 60 … Continued

Microsoft ndalon shitjet dhe shërbimet në Rusi

Microsoft tha të premten se do të pezullojë “të gjitha shitjet e reja të produkteve dhe shërbimeve të Microsoft në Rusi”. Në një  postim në internet , Presidenti i Microsoft Brad Smith shkroi se kompania gjithashtu “po ndalon shumë aspekte të biznesit tonë në Rusi në përputhje me vendimet e sanksioneve qeveritare”. Nuk ishte menjëherë e qartë … Continued

Stoltenberg: Rusia është duke kërcënuar edhe Bosnjë-Hercegovinën

Sekretari i përgjithshëm i NATO-së, Jens Stoltenberg ka deklaruar se Rusia është duke kërcënuar edhe shtetet e tjera me pushtim dhe destabilizim. Ka përmendur Bosnje-Hercegovinën, Gjeorgjinë dhe Moldavinë si tri shtetet të cilat rrezikohen nga veprimet e Federatës Ruse. Thotë se para pushtimit të Ukrainës trupat ushtarake ruse kishin pushtuar pjesë të territorit të Gjeorgjisë … Continued