Komandanti ukrainas: Brenda fabrikës së çelikut në Mariupol ka filluar evakuimi i civilëve

Disa civilë janë evakuuar në fabrikën e çelikut Azovstal në Mariupol pasi u vendos një armëpushim, sipas një komandanti në Regjimentin Azov, një nga ushtarët ukrainas të bllokuar në uzinë. Kapiteni Svyatoslav Palamar, zëvendëskomandanti i Regjimentit Azov , tha se armëpushimi, i cili supozohej të fillonte në orën 6 të mëngjesit me orën lokale, përfundoi duke filluar … Continued

Shefi i OKB-së informon presidentin turk për takimet e tij me Putin dhe Zelensky

Presidenti turk, Rexhep Tajip Erdogan, zhvilloi një bisedë telefonike me Sekretarin e Përgjithshëm të Kombeve të Bashkuara Antonio Guterres, tha të shtunën zyra e presidencës për media, ku ata diskutuan zhvillimet në luftën në Ukrainë. Guterres e informoi Erdoganin për takimet e tij këtë javë në Moskë dhe Kiev, sipas një deklarate nga Drejtoria Turke … Continued

Angelina Jolie bën një vizitë humanitare në Ukrainë

Aktorja e njohur, Angelina Jolie ka vizituar Ukrainën për të takuar fëmijët e prekur nga konflikti dhe organizatat lokale që punojnë për t’i mbrojtur ata, shkruan BBC. Jolie, e cila është një e dërguar speciale për Komisionerin e Lartë të Kombeve të Bashkuara për Refugjatët, u takua me fëmijë jetimë dhe të zhvendosur – duke … Continued

Mediat ukrainase: Shpërthime të shumta raportohen në Odesa

Mediat ukrainase dhe dëshmitarët po raportojnë për shpërthime të shumta në qytetin jugor të Odesa-s menjëherë pas orës 18:00 sipas kohës lokale. Një dëshmitare i tha CNN se ajo pa të paktën një avion luftarak mbi qytet. Komanda Operative e Ushtrisë (Jug) tha në Telegram se pista në aeroportin e Odesës ishte dëmtuar. Shpërthimet u dëgjuan menjëherë … Continued

Rusia: Bombardimet e fundit në Ukrainë kanë vrarë 120 ushtarë

Bombardimet ruse në pjesën lindore të Ukrainës janë intensifikuar, ku raportohet se janë vrarë 120 ushtarë ukrainas. Rusia thotë se sulmet me raketa kanë shënjestruar depot e municioneve dhe karburantit në Ukrainën lindore, shkruan CNN. Katër objektiva të tillë u goditën pranë qyteteve Barvenkovo, Pokrovskoe, Vozdvizhenka dhe Berezovoe, sipas ministrisë ruse të mbrojtjes. Në sulme … Continued

Ukraina akuzon Rusinë për vjedhje të grurit

Zëvendësministri i Bujqësisë i Ukrainës ka akuzuar Rusinë se ka vjedhur disa qindra mijëra tonë drithë. Taras Vysotskyi, duke folur në televizionin kombëtar ukrainas, tha se kishte frikë se Rusia mund të vidhte shumicën e 1.5 milion tonë drithë, pasi ajo pjesë tani është nën kontrollin e saj, shkruan BBC. Rusia nuk ka komentuar mbi … Continued

Nëndetëset ruse lëshojnë raketa në Ukrainë nga Deti i Zi

Ministria ruse e mbrojtjes ka konfirmuar atë që ushtria ukrainase ka thënë për gati një javë: po përdor nëndetëset në Detin e Zi për të kryer sulme me raketa lundrimi ndaj objektivave ukrainas. Pamjet e lëshuara nga ministria të premten supozohet se tregojnë lëshimin e raketave të lundrimit Kalibr nga një nëndetëse me naftë diku … Continued

Lavrov: Operacioni special ushtarak po shkon sipas planit

Rusia luftën në Ukrainë e quan si një operacion të suksesshëm. Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov, ka thënë se ai që vendi e quan operacioni i tij special ushtarak në Ukrainë po zhvillohet sipas planit – pavarësisht pretendimeve perëndimore për të kundërtën, shkruan BBC. Duke folur për agjencinë kineze të lajmeve Xinhua, Sergei … Continued

Ukraina rikthehet në fushën e gjelbër për herë të parë që nga fillimi i pushtimit  

Ukraina do të luajë me klubin gjerman Borussia Monchengladbach më 11 maj, para përgatitje për gjysmëfinalen e play-off të Kupës së Botës kundër Skocisë. Miqësorja në Borussia Park do të jetë ndeshja e parë për kombëtaren e meshkujve të Ukrainës që kur vendi i tyre u pushtua nga Rusia. Të gjitha fitimet nga ndeshja do … Continued

Gjatë javëve të fundit Polonia ka dërguar mbi 200 tanke në Ukrainë

Polonia ka dërguar mbi 200 tanke T-72 në Ukrainë gjatë javëve të fundit. Të premten Polskie Radio raportoi se 200 tanke për të ndihmuar luftën në Ukrainë u dhuruan nga Polonia, shkruan BBC. Deri më tani, Polonia i ka ofruar Ukrainës pajisje ushtarake me vlerë 1.6 miliardë dollarë, tha javën e kaluar kryeministri polak Mateusz … Continued