Zyrtarët ukrainas presin intesifikimin e luftimeve

Këshilltari i presidentit ukrainas, Oleksiy Arestovych paralajmëroi se luftime të ashpra mund të zhvillohen ditëve në vijim në lindje të Ukrainës por edhe në jug. Ai ka thënë se çlirimi i vendit nga ushtria ukrainase nuk do të jetë mision i lehtë. “Mendoj se do të arrijmë ta marrim Mariupolin dhe do të kemi përparime … Continued

Sistemi britanik i raketave rrëzon një helikopter rus në Ukrainë

Sistemi më i avancuar i raketave britanike ka rrëzuar një helikopter rus në përdorimin e tij të parë në fushën e betejës në Ukrainë. Starstreak është një predhë me shpejtësi të lartë që shkatërron objektivat. Helikopteri rus është ndarë në dysh mbi rajonin e Luhanskut. Burimet brenda Ministrisë Britanike kanë deklaruar për  The Times se … Continued

Ish-prokurorja e lartë e OKB-së kërkon arrestimin e Putinit

Ish-kryeprokurorja e gjykatave të OKB-së për krimet e luftës, Karla Del Ponte, ka bërë thirrje që presidenti rus Vladimir Putin të arrestohet për pushtimin e Ukrainës. Karla Del Ponte e Zvicrës tha se urdhërarrestet ndërkombëtare duhet të lëshohen kundër Putinit dhe zyrtarëve të tjerë të lartë rusë, shkruan BBC. “Putini është një kriminel lufte,” i … Continued

Rusia bombardon protestuesit ukrainas

Agjencia shtetërore bërthamore e Ukrainës akuzon trupat ruse se kanë bombarduar një tubim pro-ukrainas nga banorët e Enerhodar, një qytet jugor. Agjencia, Energoatom, ka postuar një video në shërbimin e mesazheve Telegram, duke treguar shpërthime në një shesh ku ishte mbledhur një turmë. Forcat ruse morën kontrollin e centralit bërthamor të Zaporizhzhia në Enerhodar më … Continued

Flamuri i Ukrainës valëvitet sërish mbi Çernobilin

Flamuri kombëtar ukrainas u ngrit mbi termocentralin bërthamor të Çernobilit të shtunën në mëngjes në orën 11:00 lokale. Ndërsa punëtorët kënduan himnin kombëtar dhe festuan largimin e trupave ruse që kishin pushtuar vendin për javë të tëra. “Në ceremoninë e ngritjes së flamurit mori pjesë personeli operacional i stacionit, i cili ka siguruar dhe vazhdon … Continued

Ushtria ruse rrëmbejnë edhe një tjetër zyrtarë ukrainas

Trupat ruse kanë rrëmbyer nënkryetarin lokal në rajonin Sumy të Ukrainës veriore, tha kreu i rajonit Dmytro Zhyvytskyi për BBC Ukrainian. Zyrtari, Oleksiy Shibayev, ishte nënkryetar i bashkisë së qarkut Nova Sloboda. Ai po shoqëronte një dërgesë ndihme të ndaluar nga trupat ruse në një pikë kontrolli të premten në zonën Putyvl, rreth 80 km (50 milje) në … Continued

Pakistani dëshiron “ndërprerjen e armiqësive” midis Rusisë dhe Ukrainës

Pakistani dëshiron që Rusia dhe Ukraina të pushojnë menjëherë luftimet dhe po “bënë gjithçka që mundet” për të zgjidhur konfliktin midis dy vendeve, tha shefi i Shtabit të Ushtrisë së Pakistanit, Qamar Javed Bajwa. “Agresioni rus ndaj Ukrainës është shumë për të ardhur keq; kjo është një tragjedi e madhe”, tha Bajwa gjatë një fjalimi të … Continued

Burri i zëvendëskryeministres ukrainase u vra gjatë evakuimit

Burri i zëvendëskryeministres së Ukrainës Olga Stefanyshyna u vra dje, sipas deputetes Lesia Vasylenko.  Bashkëshorti i zonjës Stefanyshyna, Bogdan, vdiq gjatë bombardimeve ruse teksa ai u përpoq të evakuonte civilët nga Chernihiv, raporton Skynews. Yesterday I cried more than in all the other 36 days of war. The husband of my colleague Olga Stefanyshyna, MP, was … Continued

Zelensky: Forcat ruse po largohen “ngadalë, por dukshëm” nga veriu i Ukrainës

Trupat ruse po largohen “ngadalë, por dukshëm” nga veriu i Ukrainës, tha presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky në një fjalim video të premten. “Okupatorët po tërheqin forcat në veri të vendit tonë. Tërheqja është e ngadaltë, por e dukshme. Diku i dëbojnë me beteja. Diku largohen nga pozicionet e tyre”, tha Zelensky. Zelensky gjithashtu u bëri thirrje ukrainasve që … Continued

Rusia vazhdon goditjet e qyteteve ukrainase me raketa

Në orët e para të së shtunës, raketat ruse goditën dy qytete – Poltava dhe Kremenchuk në Ukrainën qendrore, shkroi Dmitry Lunin, kreu i rajonit të Poltava, në një postim në internet. Ai tha se infrastruktura dhe ndërtesat e banimit u goditën, por ai nuk kishte vlerësime për viktima. Më herët, ndërsa sirenat u dëgjuan … Continued