Zelensky: Forcat ruse po largohen “ngadalë, por dukshëm” nga veriu i Ukrainës

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky

Trupat ruse po largohen “ngadalë, por dukshëm” nga veriu i Ukrainës, tha presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky në një fjalim video të premten.

“Okupatorët po tërheqin forcat në veri të vendit tonë. Tërheqja është e ngadaltë, por e dukshme. Diku i dëbojnë me beteja. Diku largohen nga pozicionet e tyre”, tha Zelensky.

Zelensky gjithashtu u bëri thirrje ukrainasve që të qëndrojnë të kujdesshëm në veri ndërsa trupat tërhiqen.

“Ne po ecim përpara. Duke lëvizur me kujdes. Dhe të gjithë ata që kthehen në këtë zonë duhet të jenë gjithashtu shumë të kujdesshëm. Është ende e pamundur të ktheheni në jetën normale siç ishte. Edhe në zonat kthehemi pas luftimeve. Ju do të duhet të prisni. Prisni që toka jonë të pastrohet. Prisni derisa të siguroheni se granatimet e reja janë të pamundura,” tha ai.

Në Ukrainën lindore, Zelensky tha se përgatitjet janë duke u zhvilluar për më shumë sulme ruse në rajonin e Donbasit dhe në qytetin e dytë më të madh të vendit, Kharkiv.

“Në lindje të vendit tonë situata mbetet jashtëzakonisht e vështirë. Ushtria ruse po grumbullohet në Donbas, në drejtim të Kharkiv. Ata po përgatiten për goditje të reja të fuqishme. Ne po përgatitemi për mbrojtje edhe më aktive”, tha Zelensky.

“Katastrofë humanitare”: Zelensky shtoi se 6,266 njerëz u shpëtuan përmes korridoreve të evakuimit në Donetsk, Luhansk dhe Zaporizhzhia të premten, raporton CNN.

Zelensky komentoi gjithashtu një bisedë që pati me presidentin francez Emmanuel Macron, në të cilin ata diskutuan situatën humanitare në qytetin port të rrethuar jugor të Mariupol.

“Evropa nuk ka të drejtë të reagojë në heshtje ndaj asaj që po ndodh në Mariupolin tonë. E gjithë bota duhet të reagojë ndaj kësaj katastrofe humanitare”, tha Zelensky.