Biden dhe udhëheqësit evropianë diskutojnë mbështetjen për Ukrainën

Presidenti amerikan Joe Biden ka zhvilluar një telefonatë me liderët evropianë për të diskutuar mbi luftën e vazhdueshme në Ukrainë, ka njoftuar Shtëpia e Bardhë. Ai ka biseduar në telefon me Kryeministrin e Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson, si dhe Kryeministrin italian Mario Draghi, Kancelarin gjerman, Olaf Scholz, dhe Presidentin francez, Emmanuel Macron, raporton BBC. Në … Continued

Zyrtari ukrainas: Familjet në Mariupol janë nën zjarr, 2 fëmijë në gjendje kritike

Dy fëmijë janë në një gjendje kritike pasi makinat që transportonin familje u vunë nën zjarr artilerie në rrugën midis Mariupol dhe Zaporizhzhia, tha një zyrtar rajonal në Ukrainën lindore. Oleksander Starukh raportoi bombardime të rënda rreth vijës së frontit që ndan forcat ruse dhe ukrainase të hënën, në një deklaratë në kanalin e tij … Continued

NATO: Bjellorusia mund të sulmojë Ukrainën së shpejti

Bjellorusia, një aleat i ngushtë rus, mund të sulmojë së shpejti Ukrainën dhe po përgatitet të lejojë potencialisht Rusinë të pozicionojë armë bërthamore në tokën bjelloruse, sipas një zyrtari të lartë të inteligjencës së NATO-s. Duke folur në kushte anonimiteti, zyrtari tha se aleanca ishte e shqetësuar se trupat bjelloruse mund t’i bashkohen luftës në Ukrainë. “Qeveria … Continued

Zyrtari i mbrojtjes amerikane: Pushtimi rus është ‘kryesisht i bllokuar’

Pushtimi rus mbetet kryesisht i bllokuar në të gjitha linjat e avancimit. Një zyrtar i lartë i mbrojtjes amerikane tha se trupat ruse nuk kanë lëvizur më tej drejt Kievit që nga java e kaluar, shkruan BBC. “Rusët kanë lëshuar më shumë se 1100 raketa, por mund të përballen me disa “çështje të inventarit”, tha zyrtari. … Continued

Kush është komandanti më i lartë i Rusisë në Ukrainë? Nuk është e sigurt as SHBA-ja

Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk janë të sigurta se kush është komandanti ushtarak rus  përgjegjës për luftën në Ukrainë. SHBA-ja nuk ka qenë në gjendje të përcaktojë nëse Rusia ka caktuar një komandant ushtarak përgjegjës për udhëheqjen e luftës së vendit në Ukrainë, sipas burimeve të shumta të njohura me këtë çështje, shkruan CNN. Zyrtarët … Continued

96-vjeçari i mbijetoj Holokaustit por u vra nga sulmet ruse

Boris Romanchenko, 96 vjeçar, i mbijetoi katër kampeve naziste të përqendrimit, por jetës së tij iu dha fund të premten e kaluar sulmi rus në Kharkiv. Instituti përkujtimor Buchenald, tha se sipas mbesës së tij, Romanchenko jetonte në një bllok apartamentesh në Kharkiv që u godit gjatë një sulmi rus. Grupi tha se Romanchenko i … Continued

SHBA kërkon që amerikanëve të arrestuar në Rusi t’u lejohet aksesi konsullor

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kërkojnë akses konsullor për të gjithë shtetasit amerikan të arrestuar në Rusi. Ambasadori i SHBA-së John Sullivan u takua me Ministrinë e Punëve të Jashtme ruse të hënën dhe kërkoi që qeveria e Rusisë të ndjekë ligjin ndërkombëtar dhe dinjitetin bazë njerëzor për të lejuar akses konsullor për të gjithë … Continued

Oficeri ukrainas në Mariupol: Bombat bien çdo 10 minuta

Qyteti i Mariupolit u vu nën bombardime të tjera gjatë të dielës. Kapiteni Svyatoslav Palamar i Regjimentit të Gardës Kombëtare Azov në Mariupol, ka thënë se bombat në Mariupol bien çdo dhjetë minuta. “Bombat bien çdo dhjetë minuta; Anijet luftarake të marinës ruse po bombardojnë. Dje ushtarët çaktivizuan katër tanke, si dhe mjete të blinduara”, … Continued

Zëvendëskryeministrja ukrainase: Sulmi në Mariupol “hakëmarrje personale” e Putinit

Sulmi në qytetin e Mariupolit, mund të jetë “hakmarrje personale” e Putinit. Zëvendëskryeministrja ukrainase Iryna Vereshchuk ka thënë se sulmi në Mariupol është personal për presidentin rus Vladimir Putin, sepse ai nuk arriti të pushtonte qytetin në vitin 2014 në kohën kur Rusia aneksoi gadishullin e Krimesë nga Ukraina. “Mendoj se Putini po bën hakmarrje … Continued

Zelensky i bën thirrje Gjermanisë që të ndihmojë në shpëtimin e Kievit

Kievi u pushtua nga bombardimet ruse edhe të dielën. Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky i bëri thirrje Gjermanisë për të shpëtuar kryeqytetin. “Kievi dikur quhej një “Berlin i ri”, i ngjashëm në frymën e tij të hapjes, emocioneve, lirisë në sheshe, sinqeritetit të njerëzve, klubeve dhe partive”, tha Zelensky, shkruan CNN. “Tani Kievi është i mbyllur. Është … Continued