Zyrtari ukrainas: Familjet në Mariupol janë nën zjarr, 2 fëmijë në gjendje kritike

Lufta në Ukrainë

Dy fëmijë janë në një gjendje kritike pasi makinat që transportonin familje u vunë nën zjarr artilerie në rrugën midis Mariupol dhe Zaporizhzhia, tha një zyrtar rajonal në Ukrainën lindore.

Oleksander Starukh raportoi bombardime të rënda rreth vijës së frontit që ndan forcat ruse dhe ukrainase të hënën, në një deklaratë në kanalin e tij Telegram, raporton CNN.

Tre fëmijë nga Mariupol që kishin shpëtuar nga qyteti i rrethuar me familjen e tyre u vunë nën zjarr teksa po udhëtonin nëpër rrethin Polohivsky, tha Starukh, duke lënë një fëmijë në gjendje kritike. 

Një fëmijë i dytë që udhëtonte me familjen e tyre është gjithashtu në një gjendje kritike pasi makina e tyre u vu nën zjarr në fshatin Kamianske.