562 ushtarë rusë gjenden në burgjet e Ukrainës

562 ushtarë rusë janë kapur gjatë luftimeve në Ukrainë.  Ata po mbahen në qendrat e ndalimit në Ukrainë. Qeveria e Ukrainës është duke mbledhur informacione rreth personave të cilët janë zhdukur në këtë periudhë të konfliktit poashtu informacione do të mblidhen edhe për të burgosurit.  Ministrja për rintegrimin e territoreve të pushtuara të Ukrainës, Irina … Continued

Imami i bashkëngjitet ushtrisë ukrainase i gatshëm të flijohet për shtetin e tij

mami i xhamisë në Kiev, Said Ismagilov i është bashkangjitur forcave ukrainase ngase ai është bindur se Federatë Ruse është duke kryer agresion në Ukrainë.  Thotë se është obligim që të rreshtohet përkrah njerëzve të cilët dëshirojnë që të mbrojnë vendin e tyre. Ismagilov i quan të pavërteta akuzat se shteti ukrainas është jo tolerant … Continued

Më shumë se 14 mijë personel rus janë vrarë që nga e shtuna, sipas Ukrainës

Rreth 14 mijë e 400 personel rus janë vrarë në Ukrainë që nga e shtuna. Një gjë të tillë e ka konfirmuar Ministria e Punëve të Jashtme të Ukrainës, që shtoi se me mijëra pjesë të pajisjeve ruse të humbura gjithashtu që nga pushtimi rus në Ukrainë, shkruan CNN. Sipas një postimi nga llogaria zyrtare … Continued

Në një sulm ajror vriten 80 ushtarë ukrainas

80 ushtarë ukrainas janë vrarë pasi baza e tyre në qytetin Mykolaiv është bombarduar nga forcat ajrore ruse.   Ushtria ukrainase nuk ka komentuar për këtë humbje. Korrespodenti i luftës, Robin Ramaekers ka raportuar se baza ishte përdorur si qendër trajnimi për forcat ukrainase. Ushtria është angazhuar tani në nxjerrjen e trupave të cilat gjenden … Continued

Kozmonautët rusë veshin kostume me ngjyra të Ukrainës

Kozmonautët rusë kanë mbërritur në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës të veshur me ngjyrat kombëtare të Ukrainës, në atë që duket të jetë një kundërshtim ndaj pushtimit të Ukrainës. Tre kozmonautët ishin të ardhurit e parë nga hapësira që kur Rusia sulmoi fqinjin e saj lindor muajin e kaluar, raporton BBC. Ata u pritën ngrohtësisht në bord, … Continued

Ish-presidentët e SHBA-së, Clinton dhe Bush tregojnë mbështetje për Ukrainën

Ish-presidentët amerikanë Bill Clinton dhe George W Bush kanë vizituar një kishë ukrainase në Çikago në shenjë mbështetjeje për popullin ukrainas. Ata vendosën luledielli të mbështjellë me shirita blu dhe të verdhë në kishën katolike të Shën Volodimir dhe Olha, raporton BBC. Presidenti Bush shkroi në një postim të veçantë në Twitter duke thënë: “Amerika qëndron … Continued

Zelensky i bën thirrje Rusisë për bisedime paqeje “pa vonesë”

Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky i kërkoi sot Moskës të angazhohet në bisedimet e mëtejshme të paqes “pa vonesë” – ndërsa lufta hyn në javën e katërt. Në adresimin e përditshëm, ai tha se “Kjo është mundësia e vetme për Rusinë që të zvogëlojë dëmin nga gabimet e veta”, shkruan CCN. “Është koha për t’u takuar, … Continued

Federer: Do të dhuroj 500,000$ për fëmijët në Ukrainë

Tenisti me famë botërore, Roger Federer ka njoftuar se do të kontribuoj për t’i dalur në ndihmë fëmijëve ukrainas. Ai këtë e ka bërë të ditur të premten, duke shkruar në profilin e tij në rrjetin social “Twitter”. Sipas Agjencisë së Refugjatëve të Kombeve të Bashkuara (UNHCR), rreth tre milion refugjatë ukrainas kanë lëshuar vendin, … Continued

Përmbledhje e ngjarjeve nga lufta Ukrainë – Rusi

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka bërë thirrje për bisedime paqeje “pa vonesë” me Moskën Ai shtoi se ishte koha për të folur, duke thënë se “përndryshe, humbjet e Rusisë do të jenë të tilla që do t’i duhen disa breza për t’u rikuperuar”. Në qytetin e sulmuar të Mariupolit, kryebashkiaku i tij konfirmoi raportet ruse … Continued