Përmbledhje e ngjarjeve nga lufta Ukrainë – Rusi

Lufta në Ukrainë

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky ka bërë thirrje për bisedime paqeje “pa vonesë” me Moskën

Ai shtoi se ishte koha për të folur, duke thënë se “përndryshe, humbjet e Rusisë do të jenë të tilla që do t’i duhen disa breza për t’u rikuperuar”.

Në qytetin e sulmuar të Mariupolit, kryebashkiaku i tij konfirmoi raportet ruse se luftimet kishin arritur në qendër të qytetit. Më shumë se 80% e ndërtesave të banimit të qytetit thuhet se janë ose të dëmtuara ose të shkatërruara që nga fillimi i bombardimeve ruse.

  • Qindra janë ende të bllokuar në bodrumin e teatrit në Mariupol, i cili u bombardua nga Rusia të enjten.
  • Presidenti i Ukrainës Zelensky tha se granatimet ruse i kanë penguar autoritetet e qytetit të krijojnë korridore efektive humanitare në qytetin e rrethuar.
  • Në Moskë, mijëra morën pjesë në një tubim drejtuar nga presidenti Putin për të festuar tetë vjet nga aneksimi i Krimesë. “Ne patjetër do të zbatojmë të gjitha planet që kemi bërë”, tha Putin para turmës. Megjithatë, fjalimi i tij u ndërpre papritur në televizionin shtetëror në atë që Kremlini e quajti një defekt teknik

Me këtë, kjo është Jude Sheerin në Uashington DC që nënshkruan dhe ua dorëzon kolegëve të mi Yvette Tan dhe Meryl Sebastian.

Mbulimi i drejtpërdrejtë i së premtes u soll edhe nga George Wright, Nathan Williams dhe Sam Cabral në vendndodhjet e BBC në mbarë botën.