Më shumë se 320 mijë ukrainas janë kthyer në shtëpi për të luftuar

Më shumë se 320,000 qytetarë janë kthyer në shtëpi për të ndihmuar Ukrainën të luftojë që kur Rusia filloi pushtimin e saj. Një gjë të tillë e ka konfirmuar Shërbimit Shtetëror Kufitare të Ukrainës, të cilët kanë pohuar se shumica e tyre janë meshkuj, shkruan CNN. “Djemtë tanë nuk dorëzohen, kështu që ne duhet të … Continued

SHBA e shqetësuar se Kina mund të furnizojë Rusinë me pajisje ushtarake

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, janë të shqetësuara se Kina mund të furnizojë Rusinë me pajisje ushtarake që mund të përdoren nga Presidenti Vladimir Putin kundër Ukrainës. Sekretarja Jen Psaki tha se dështimi i Kinës për të denoncuar veprimet e Rusisë flet shumë, shkruan BBC. Ajo tha se presidenti Joe Biden do ta ngrejë këtë temë … Continued

Blinken pajtohet me vlerësimin e Biden se Putin ka kryer krime lufte

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, e ka quajtur Putinin “bandit të pastër”. Ndërkaq, me këtë është pajtuar edhe sekretari amerikan Antony Blinken. Blinken tha se pajtohet me vërejtjet e presidentit Joe Biden se presidenti rus Vladimir Putin është një kriminel lufte pasi forcat ruse vazhdojnë të sulmojnë zonat civile në Ukrainë, shkruan CNN. “Ata … Continued

Scholz: Refugjatët ukrainas sfidë e madhe për Gjermaninë

Sipas Ministrisë së Brendshme të Gjermanisë, 187,428 refugjatë nga Ukraina kanë mbërritur në Gjermani. Ndërkaq, kancelari gjerman Olaf Scholz, thotë se Gjermania po përballet me një sfidë të madhe për shkak të numrit të ukrainasve që kërkojnë strehim në vend, shkruan BBC. Kancelari gjerman Olaf Scholz, tha se po ndihmon ukrainasit që të mos kërkojnë viza … Continued

Personi i dyshimtë telefonon minstrin britanik, pretendon se është kryeministri i Ukrainës

Një telefonues që pretendonte se është kryeministri i Ukrainës, u përpoq të fliste me ministrin e Britanisë së Madhe. Këtë e ka bërë të ditur vetë Sekretari i Mbrojtjes së Britanisë së Madhe Ben Wallace. “Një mashtrues që pretendon të jetë kryeministri i Ukrainës Denys Shmyhal u përpoq të kontaktonte me mua”, ka shkruar ai.https://central.gjirafa.com/renderer.html?v=1.1 … Continued

Autoritetet e qytetit: 90 për qind e qytetit të Mariupolit është shkatërruar

Pothuajse 90 për qind e qytetit të Mariupolit është shkatërruar nga sulmet ruse. Autoritetet e qytetit kanë njoftuar se deri më tani 90 për qind të ndërtesave në qytet janë shkatërruar nga forcat ruse në bombardimet e tyre të përditshme, raporton BBC. Lesia Vasylenko, një deputete ukrainase, shkroi në Twitter se qyteti po “shkatërrohet nga qielli” … Continued

Turqia është e lumtur të presë çdo takim Zelensky – Putin

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu, ka thënë se presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky dhe lideri rus, Vladimir Putin ende mund të takohen në Turqi nëse kushtet për zgjidhjen e konfliktit janë të arritshme. Duke folur së bashku me Çavuşoğlu në një konferencë të përbashkët shtypi në qytetin perëndimor të Lviv, ministri i Jashtëm ukrainas … Continued

“53 civilë të vrarë në Chernihiv”

Rreth 53 civilë thuhet se janë vrarë nga forcat ruse në qytetin verior të Ukrainës, Chernihiv që nga e mërkura, sipas guvernatorit të tij rajonal, Vyacheslav Chaus, shkruan BBC. “Armiku vazhdon sulmet sistematike të artilerisë dhe ajrore në qendrën rajonale. Ata po shkatërrojnë infrastrukturën civile,” raportoi ai në shërbimin e mesazheve Telegram. Ai po ashtu … Continued

Më shumë se 187 mijë refugjatë ukrainas kanë mbërritur në Gjermani

Më shumë se 187 mijë refugjatë që ikën nga lufta në Ukrainë kanë mbërritur në Gjermani, sipas Ministrisë së Brendshme gjermane. Deri të enjten, 187,428 refugjatë ishin regjistruar nga policia gjermane, por numri aktual i refugjatëve që vijnë mund të jetë dukshëm më i lartë për shkak të mungesës së kontrolleve kufitare midis Polonisë dhe … Continued

Mbretëria e Bashkuar mbron hapësirën ajrore polake nga agresioni rus

Mbretëria e Bashkuar do të vendosë sistemin raketor Sky Saber dhe 100 trupa në Poloni. Sekretari i Mbrojtjes, Ben Wallace e bëri njoftimin të enjten gjatë një vizite në Varshavë, shkruan BBC. Wallace – tha në se “ne do të vendosim sistemin e raketave anti-ajrore Sky Saber me rreze të mesme veprimi në Poloni me rreth … Continued